Światowy Dzień Walki z Gruźlicą
W niedzielę przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. W tym roku jest obchodzony pod hasłem Walcząc z ubóstwem - zwalczasz gruźlicę.
24.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mamy więcej sukcesów w walce z gruźlicą niż porażek - podsumował ostatnie lata w Polsce szef Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc prof. Kazimierz Roszkowski. Co roku zachorowalność na gruźlicę w Polsce się zmniejsza - w 2001 r. średnioroczny spadek wyniósł 5%.
Gruźlica jest ściśle związana z ubóstwem. Według WHO, to właśnie nędza sprawia, że 95% nowych zachorowań i 98% zgonów z powodu gruźlicy zdarza się w krajach Trzeciego Świata.
Co roku na świecie z powodu gruźlicy umiera rocznie 3 mln ludzi. Rocznie zapada na nią ok. 8 mln osób. 80% tych zachorowań przypada na 23 kraje świata - poza Rosją to część krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Polacy chorują na gruźlicę ponad dwukrotnie częściej niż mieszkańcy krajów Unii Europejskiej (w Polsce na gruźlicę zapada w ciągu roku ok. 12 tys. osób - ok. 30 osób na 100 tys).
Choroba objawia się przedłużającym się kaszlem, wzrostem ciepłoty ciała, złym samopoczuciem. Narażone na nią są przede wszystkim osoby starsze oraz bezdomni, ludzie z marginesu społecznego.
Rozprzestrzenia się drogą kropelkową - może zarazić się nią każdy i w każdym miejscu. Najlepszą profilaktyką jest leczenie osób dotkniętych gruźlicą, tak by nie zarażali innych.
Gruźlica wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona jest całkowicie wyleczalna. Leczenie gruźlicy w Polsce jest bezpłatne. (mk)