PolskaŚwiatowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz siódmy organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej - Refugee Review, który odbędzie się między 21 a 27 czerwca w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu, oraz Poznaniu.

Obchody Dnia Uchodźcy mają zachęcić społeczeństwo do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie. Uroczysta inauguracja Przeglądu Refugee Review odbędzie się 22 czerwca w Kinie KC w Warszawie (budynek Giełdy Warszawskiej).

Tegorocznym filmem otwarcia jest „Kolor Oceanu” w reżyserii Maggie Peren. Podczas przeglądu będzie można obejrzeć również niewyświetlany dotąd w Polsce dokument „Plac Tahrir” w reżyserii Stefano Savony, który realizował zdjęcia na ogarniętym rewolucją placu. Savona w sposób niezwykle bezpośredni, poruszający i poetycki filmuje naocznych świadków powstania w Egipcie. W programie Refugee Review znajdzie się również animowany dokument „Droga na drugą stronę” reż. Ancy Damiana, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku.

Poprzez organizację obchodów Dnia Uchodźcy, w tym przeglądu Refugee Review, Polska Akcja Humanitarna, która od dwóch dekad pomaga potrzebującym w Polsce i na świecie przyczynić się do zwiększenia otwartości w społeczeństwie polskim wobec osób wywodzących się z innych kultur. Jak powiedziała Janina Ochojska w filmie dokumentalnym „Good bye and be happy”, stanowiącym część programu Refugee Review: „My, Polacy, byliśmy uchodźcami w wielu krajach i otrzymywaliśmy taką pomoc. Dzisiaj żyjemy w demokratycznym kraju, który niestety broni się rękami i nogami przed uchodźcami”.

Wstęp na pokazy w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu i Lublinie jest wolny. W Warszawie (Kino KC) bilet kosztuje 5 zł. Szczegółowy program przeglądu we wszystkich miastach oraz wydarzeń mu towarzyszących ukaże się niebawem na stronie: www.pah.org.pl oraz www.refugee.pl.

Polska Akcja Humanitarna, świętująca w tym roku 20-lecie istnienia, od 1993 roku prowadzi Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom (CPUiR), w ramach którego cudzoziemcy mogą skorzystać m.in. z kursów zawodowych i aktywizacyjnych czy zajęć języka polskiego. CPUiR realizuje również projekty w ośrodku dla uchodźców w Lininie i Grupie, a w połowie 2012 roku rozpocznie kompleksowe działania w ośrodku dla uchodźców w Dębaku. Centrum, w związku z rozpoczętą w styczniu br. akcją abolicyjną, nieodpłatnie pomaga cudzoziemcom w wypełnianiu wniosków o legalizację pobytu w Polsce oraz prowadzi skierowaną wobec nich kampanię informacyjną.

Spot abolicyjny PAH na kanale You Tube: www.youtube.com/watch?v=Y9gE26Dau8w

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)