Trwa ładowanie...
d32ke5i

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia 2019. Święto wspierające czytelnictwo na całym świecie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest już po raz 24. 23 kwietnia w różnych zakątkach świata świętują czytelnicy oraz wydawcy. A jedną z głównych bohaterek tego dnia jest książka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia 2019.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia 2019. (iStock.com, Fot: rosshelen)
d32ke5i

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – historia święta

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. W 1926 roku jeden z wydawców w Walencji zgłosił propozycję utworzenia święta poświęconego książce. Pomysł przypadł do gustu zarówno Katalończykom, jak i wszystkim Hiszpanom. Od 1930 dzień książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 roku święto jest wpisane do kalendarzy we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Na świecie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się oficjalnym świętem w 1995 roku dzięki działalności UNESCO. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2014 roku stolicą książki został Wrocław. W 2019 roku przeniosła się ona z Aten do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – dlaczego 23 kwietnia?

Święto Książki nie ma przypadkowej daty. W literaturze 23 kwietnia to dzień, w którym rodzili się lub umierali słynni twórcy. 23 kwietnia zmarł m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir (według kalendarza juliańskiego).

d32ke5i

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – obchody

Obchody dnia książki mogą przybierać różne formy. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa. Na całym świecie organizowane są eventy, wykłady i prelekcje, których celem jest pokazanie, jak ważne jest czytelnictwo.

W Hiszpanii dzień książki przybrał nietypową formę. 23 kwietnia, do każdej zakupionej książki, kupujący dostają czerwoną różę.

d32ke5i

Podziel się opinią

Share

d32ke5i

d32ke5i
Więcej tematów