Trwa ładowanie...
d2l7293

Wrocław Światową Stolicą Książki 2016

Wrocław został Światową Stolicą Książki 2016. Już za dwa lata będzie tu biło serce międzynarodowej literatury. Przyznany Wrocławiowi przez UNESCO tytuł wpisuje się w obchody sprawowania przez to miasto w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław Światową Stolicą Książki 2016
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2l7293

Zdaniem Krzysztofa Maja, dyrektora generalnego Biura Festiwalowego Impart 2016, tytuł Światowej Stolicy Książki wzmocni program literacki przygotowywany w kontekście pełnienia przez Wrocław tytułu ESK 2016. - Liczymy na efekt synergii pomiędzy wydarzeniami zorganizowanymi w ramach Światowej Stolicy Książki UNESCO a programami i projektami przygotowywanymi z okazji ESK 2016 - powiedział Maj.

Komitet selekcyjny UNESCO, który przyznał miastu tytuł Światowej Stolicy Książki 2016, docenił stolicę Dolnego Śląska za zaangażowanie w rozwój czytelnictwa i promocję branży wydawniczej i bibliotek. Według dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej, Wrocław przygotował "wybitny program nakierowany na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok".

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

d2l7293

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in. Antwerpia (2004 r.), Montreal (2005 r.), Bogota (2007 r.), Lublana (2010 r.) czy Bangkok (2013 r.). W 2014 r. tytuł sprawuje Port Harcourt w Nigerii, a przyszłym roku przejmie go Incheon w Korei Południowej.

Prestiżowe wyróżnienie

Wrocław przygotowuje szereg wydarzeń z obszaru literatury z okazji objęcia przez miasto w 2016 r. tytułu ESK. Chce starać się m.in. o tytuł Miasta Literatury UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie ułatwiające jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W 2013 r. tytuł ten po trzech latach starań otrzymał Kraków, dołączając do grona innych sześciu miast w Europie i na świecie.

Stolica Dolnego Śląska będzie się również starać o przyjęcie do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców - ICORN.

d2l7293

Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie ESK 2016, zapowiadał również, że miasto zabiega o to, by w 2016 r., po raz pierwszy nie w Krakowie, ale we Wrocławiu, odbył się Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej, podczas którego przyznawane są nagrody Transatlantyk.

Wrocław chce również, aby w 2016 r. większość polskich nagród literackich wręczono w stolicy Dolnego Śląska. - Będziemy na przykład starać się o to, by podczas sprawowania tytułu ESK we Wrocławiu odbyły się Polcon i Eurocon, czyli najważniejsze wydarzenia z kręgu fantastyki. Wówczas we Wrocławiu byłaby przyznana nagroda im. Zajdla - mówił wcześniej Grin.

Trwają również starania o przyjazd do Wrocławia w 2016 r. japońskiego pisarza Haruki Murakamiego.

d2l7293

Podziel się opinią

Share
d2l7293
d2l7293