Trwa ładowanie...

Wrocław Światową Stolicą Książki 2016

Wrocław został Światową Stolicą Książki 2016. Już za dwa lata będzie tu biło serce międzynarodowej literatury. Przyznany Wrocławiowi przez UNESCO tytuł wpisuje się w obchody sprawowania przez to miasto w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).

Share
Wrocław Światową Stolicą Książki 2016
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d10tzyp

Zdaniem Krzysztofa Maja, dyrektora generalnego Biura Festiwalowego Impart 2016, tytuł Światowej Stolicy Książki wzmocni program literacki przygotowywany w kontekście pełnienia przez Wrocław tytułu ESK 2016. - Liczymy na efekt synergii pomiędzy wydarzeniami zorganizowanymi w ramach Światowej Stolicy Książki UNESCO a programami i projektami przygotowywanymi z okazji ESK 2016 - powiedział Maj.

Komitet selekcyjny UNESCO, który przyznał miastu tytuł Światowej Stolicy Książki 2016, docenił stolicę Dolnego Śląska za zaangażowanie w rozwój czytelnictwa i promocję branży wydawniczej i bibliotek. Według dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej, Wrocław przygotował "wybitny program nakierowany na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok".

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

d10tzyp

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in. Antwerpia (2004 r.), Montreal (2005 r.), Bogota (2007 r.), Lublana (2010 r.) czy Bangkok (2013 r.). W 2014 r. tytuł sprawuje Port Harcourt w Nigerii, a przyszłym roku przejmie go Incheon w Korei Południowej.

Prestiżowe wyróżnienie

Wrocław przygotowuje szereg wydarzeń z obszaru literatury z okazji objęcia przez miasto w 2016 r. tytułu ESK. Chce starać się m.in. o tytuł Miasta Literatury UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie ułatwiające jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W 2013 r. tytuł ten po trzech latach starań otrzymał Kraków, dołączając do grona innych sześciu miast w Europie i na świecie.

Stolica Dolnego Śląska będzie się również starać o przyjęcie do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców - ICORN.

Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie ESK 2016, zapowiadał również, że miasto zabiega o to, by w 2016 r., po raz pierwszy nie w Krakowie, ale we Wrocławiu, odbył się Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej, podczas którego przyznawane są nagrody Transatlantyk.

d10tzyp

Wrocław chce również, aby w 2016 r. większość polskich nagród literackich wręczono w stolicy Dolnego Śląska. - Będziemy na przykład starać się o to, by podczas sprawowania tytułu ESK we Wrocławiu odbyły się Polcon i Eurocon, czyli najważniejsze wydarzenia z kręgu fantastyki. Wówczas we Wrocławiu byłaby przyznana nagroda im. Zajdla - mówił wcześniej Grin.

Trwają również starania o przyjazd do Wrocławia w 2016 r. japońskiego pisarza Haruki Murakamiego.

d10tzyp

Podziel się opinią

Share
d10tzyp
d10tzyp
Więcej tematów