Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Krwiodawcy. Rekordzista oddał 91 litrów pełnej krwi

14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi. Rekordzista oddał do tej pory aż 91 litrów pełnej krwi.

Światowy Dzień Krwiodawcy. Rekordzista oddał 91 litrów pełnej krwiŹródło: East News
d4hicby
d4hicby

Jak podkreśla Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, system krwiodawstwa w Polsce zapewnia zachowanie płynności dostaw, jednak nie możemy sobie pozwolić na zmniejszanie się liczby krwiodawców. Ta równowaga może zostać szybko zachwiana.

Każdy honorowy dawca i każda kropla oddanej krwi są na wagę złota.

Pan Andrzej Lis ma 62 lata, 179 cm wzrostu, waży 80 kg, a jego grupa krwi to B Rh+. Do dziś oddał jej 91 litrów i 250 ml., stając się tym samym rekordzistą Polski. - Często słyszymy o osobach, które oddały 120, czy nawet 150 litrów krwi, ale trzeba rozróżnić oddanie pełnej krwi, a więc wraz z krwinkami czerwonymi i białymi, jak jest w moim przypadku, od bycia dawcą samego osocza - precyzuje pan Andrzej dla gazeta.pl.

Spadek liczby dawców krwi

Zanotowany spadek krwiodawców jest obecnie niewielki, jednak w przypadku utrzymywania się tej tendencji może być groźny. NRPiP podkreśla, że konieczna jest edukacja o tym jak istotne jest krwiodawstwo oraz informowanie o bezpieczeństwie tego procesu. Tu niezbędne jest wsparcie personelu medycznego – w tym pielęgniarek – które zwykle są pierwszym kontaktem z pacjentami nie tylko w punktach krwiodawstwa, ale także w codziennej opiece medycznej.

d4hicby

Na stronie krwiodawstwo.pl można dokładnie przeczytać, jakie warunki należy spełnić, by zostać dawcą i jakie są przeciwwskazania

Do zarejestrowania kandydata na dawcę krwi potrzebne są:

- Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość z aktualnym miejscem zameldowania i nr PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa)

- Ukończone 18 lat (maksymalny wiek - 65 lat)

- Masa ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników otrzymywanych metodą aferezy i powyżej 70 kg dla dawców krwinek czerwonych met. Erytroaferezy.

d4hicby

- W przypadku osób, które nie mają nadanego numeru pesel (obcokrajowcy) - serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz znajomość języka polskiego w mowie i piśmie umożliwiająca samodzielne przeczytanie, zrozumienie i wypełnienie kwestionariusza

Światowy Dzień Krwiodawcy

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Gdzie można oddać krew?

W Polsce pobór krwi jest zarezerwowany tylko dla placówek wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. Do pobierania krwi i oddzielania jej składników uprawnione są wyłącznie: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA (dawniej MSW) oraz ich oddziały i stacje terenowe.

d4hicby

Na stronie krwiodawcy.org dostępna jest mapa punktów krwiodawstwa, w których można oddać krew.

krwiodawcy.org
Źródło: krwiodawcy.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hicby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hicby
Więcej tematów