Trwa ładowanie...
d46tz7l

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Obchodzimy Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. To część kampanii społecznej "Hospicjum to tez życie".

d46tz7l
d46tz7l

W tym roku Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest poświęcony pracy młodzieży w wolontariacie hospicyjnym.

Krajowy duszpasterz hospicjów, ksiądz Piotr Krakowiak powiedział, że pomoc hospicjom w opiece nad chorymi jest bardzo potrzebna i można ją świadczyć na różne sposoby. Wolontariusze uzupełniają profesjonalną opiekę nad chorymi, ale są też bardzo pomocni w organizowaniu pracy placówki. Potrzebnie są także wolontariusze, którzy mogą pomóc w organizowaniu akcji charytatywnych i informacyjnych.

Lekarka z hospicjum domowego Zgierzu i koordynatorka wolontariuszy, Zdzisława Osińska, podkreśla, że w tym mogą pomagać nawet uczniowie. Zgierskie hospicjum podjęło współpracę ze szkołami, które współuczestniczą w organizowaniu różnych koncertów, festynów i kwest. Koordynatorka wolontariatu podkreśla jednak, że do konkretnych działań młodzieży na rzecz hospicjów najpierw trzeba przekonać rodziców, którzy powinni wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka w takim przedsięwzięciu.

Dorośli uczniowie i studenci mogą, po odpowiednim przeszkoleniu, zajmować się bezpośrednią opieką nad pacjentami. Maciej Jeleniewski, muzyk, przez ponad rok pracował jako wolontariusz w hospicjum w Gdańsku. Powiedział, że było to doświadczenie, które zmieniło jego podejście do życia.

O tym, jak pomóc hospicjom, nie tylko w formie wolontariatu, można dowiedzieć się na stronie internetowej www.hospicja.pl. Tam również znajdziemy informacje o najbliższych placówkach hospicyjnych oraz o akcjach, które są przez nie organizowane.

d46tz7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46tz7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj