Trwa ładowanie...
d5yii57

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Obchodzimy Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. To część kampanii społecznej "Hospicjum to tez życie".

Share
d5yii57

W tym roku Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest poświęcony pracy młodzieży w wolontariacie hospicyjnym.

Krajowy duszpasterz hospicjów, ksiądz Piotr Krakowiak powiedział, że pomoc hospicjom w opiece nad chorymi jest bardzo potrzebna i można ją świadczyć na różne sposoby. Wolontariusze uzupełniają profesjonalną opiekę nad chorymi, ale są też bardzo pomocni w organizowaniu pracy placówki. Potrzebnie są także wolontariusze, którzy mogą pomóc w organizowaniu akcji charytatywnych i informacyjnych.

Lekarka z hospicjum domowego Zgierzu i koordynatorka wolontariuszy, Zdzisława Osińska, podkreśla, że w tym mogą pomagać nawet uczniowie. Zgierskie hospicjum podjęło współpracę ze szkołami, które współuczestniczą w organizowaniu różnych koncertów, festynów i kwest. Koordynatorka wolontariatu podkreśla jednak, że do konkretnych działań młodzieży na rzecz hospicjów najpierw trzeba przekonać rodziców, którzy powinni wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka w takim przedsięwzięciu.

Dorośli uczniowie i studenci mogą, po odpowiednim przeszkoleniu, zajmować się bezpośrednią opieką nad pacjentami. Maciej Jeleniewski, muzyk, przez ponad rok pracował jako wolontariusz w hospicjum w Gdańsku. Powiedział, że było to doświadczenie, które zmieniło jego podejście do życia.

O tym, jak pomóc hospicjom, nie tylko w formie wolontariatu, można dowiedzieć się na stronie internetowej www.hospicja.pl. Tam również znajdziemy informacje o najbliższych placówkach hospicyjnych oraz o akcjach, które są przez nie organizowane.

d5yii57
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5yii57
d5yii57
Więcej tematów