Światowy Dzień bez Tytoniu: nie pal i nie pozwól palić innym
31 maja (czwartek) został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowym Dniem bez Tytoniu. Ta międzynarodowa instytucja walkę z paleniem uznała za swe priorytetowe działanie i wezwała wszystkie kraje do wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych, w celu ochrony niepalących.
Według szacunków WHO, około 700 mln dzieci - czyli prawie połowa nieletnich na świecie - narażona jest na regularne wdychanie dymu papierosowego. Dowiedziono, że nawet tak zwane bierne palenie może doprowadzić do nowotworów i chorób serca.
W związku z obchodami Dnia bez Tytoniu (został ustanowiony w 1988 r.) do Polski przybył w środę Mark Danzon - dyrektor Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia. Według Danzona, Polska coraz skuteczniej prowadzi walkę z nałogiem. Dobrze rozwinięta kampania antynikotynowa w Polsce przyczyniła się do wybrania waszego kraju Europejskim Regionem Obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu - powiedział.
Jak podaje "Rzuć Palenie", internetowy serwis dla osób próbujących uwolnić się od nikotynowego nałogu, około 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie. Prawie 5 mln z tych osób pali dłużej niż 20 lat.
Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60 % dotyczy osób w wieku 35 - 69 lat. 70 % palących chce rzucić palenie, jedynie 3 % udaje się to zrobić zdając się na silną wolę.
39 % mężczyzn i 19 % kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci.
Szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów.(kar)
Zobacz także:
W "Rzuć Palenie" - Statystyki: Co mówią liczby?
W WP-Zdrowie: Jak rzucić palenie?
W WP-Zdrowie: Papieros to skupisko trucizn
W WP-Zdrowie: Porady jak rzucić palenie - już osiągalne
Podyskutuj o tym na naszym czacie dnia