Świat potępia zamach na Benazir Bhutto
Cały świat jednogłośnie potępia zamach na byłą premier Pakistanu Benazir Bhutto. Przywódcy największych państw uważają, że jej śmierć "wyzwoli falę aktów terroru".
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benazir-bhutto-byla-premier-pakistanu-6038692493456001g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benazir-bhutto-byla-premier-pakistanu-6038692493456001g )
Benazir Bhutto - była premier Pakistanu
USA: zamach podważa proces pojednania narodowego w Pakistanie
Jesteśmy z mieszkańcami Pakistanu w ich walce przeciwko siłom terroru i ekstremizmu. Wzywamy Pakistańczyków, aby uczcili pamięć Benazir Bhutto, kontynuując proces demokratyczny, za który oddała życie- powiedział prezydent USA George W. Bush.
Prezydent Bush podkreślił, że organizatorzy tchórzliwego, jak się wyraził, zamachu, muszą zostać schwytani i postawieni przed obliczem sprawiedliwości.
Zamach na byłą premier Pakistanu potępił też amerykański Departament Stanu. Zdaniem resortu spraw zagranicznych USA atak podważa proces pojednania narodowego w Pakistanie.
Atak ukazuje, że w Pakistanie wciąż są ludzie, którzy próbują podważyć proces pojednania i demokratycznego rozwoju - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu w Waszyngtonie Tom Casey.
Republikański kandydat na prezydenta Rudy Giuliani - burmistrz Nowego Jorku, kiedy terroryści zaatakowali tam 11 września 2001 roku - nazwał zamach na Benazir Bhutto tragicznym wydarzeniem dla Pakistanu i dla demokracji w Pakistanie.
Giuliani podkreślił, że odpowiedzialni za śmierć Bhutto muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a Pakistan "musi dalej iść drogą prowadzącą z powrotem do demokracji i rządów prawa".
Jej śmierć jest przypomnieniem, że terroryzm - czy to w Nowym Jorku, Londynie, Tel Awiwie, czy Rawalpindi - jest wrogiem wolności. Musimy podwoić wysiłki, żeby wygrać wojnę, jaką toczą przeciwko nam terroryści - podkreślił Giuliani.
Rosja: zamach terrorystyczny to zła wróżba
Komentując zamach w Pakistanie, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Łosiukow, wyraził obawy, że zabójstwo to może wyzwolić falę aktów terroru.
Zamach terrorystyczny to zła wróżba. Składamy z tej okazji kondolencje. Z pewnością wzbudzi on falę terroryzmu - powiedział Łosiukow.
Liczymy się z tym, że to groźne wydarzenie, do którego doszło w tak niestabilnej sytuacji, jaką mamy w Pakistanie w przeddzień wyborów, stanie się jeszcze jednym niebezpiecznym czynnikiem. Jesteśmy zaniepokojeni i przygnębieni tym aktem terroru - dodał wiceminister.
Oficjalny przedstawiciel MSZ Rosji Michaił Kamynin wyraził nadzieję, że władze Pakistanu zdołają zagwarantować spokój i bezpieczeństwo w kraju.
W Moskwie niejednokrotnie zwracano uwagę na to, że władze Pakistanu powinny w tym kluczowym momencie uczynić wszystko co niezbędne dla zapewnienia stabilności państwa. Mamy nadzieję, że władze państwowe zapewnią stabilność i nie dopuszczą od ponownych aktów terroru. Zdecydowanie potępiamy to, co się stało, i wyrażamy nasze współczucie - oświadczył Kamynin.
Francja: to był odrażający czyn
Szef dyplomacji Francji Bernard Kouchner nazwał samobójczy zamach, który kosztował życie Bhutto, "odrażającym czynem", i zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, aby zrobić wszystko w celu zapewnienia Pakistanowi "stabilności".
Francuski minister spraw zagranicznych "potwierdził przywiązanie Francji do stabilności Pakistanu i jego demokracji, które powinny być w centrum uwagi całej międzynarodowej społeczności".
Kouchner przekazał kondolencje rodzinie pani Bhutto, ofiarom tego zamachu i narodowi pakistańskiemu.
W.Brytania: nie wolno dopuścić, by ci ekstremiści odnieśli sukces
Szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband oświadczył, że jest wstrząśnięty zamachem na Benazir Bhutto, i wezwał do "powściągliwości i jedności" w Pakistanie.
Biorąc na cel Benazir Bhutto, ugrupowania ekstremistyczne mierzą we wszystkich tych, którzy są oddani procesowi demokratycznemu w Pakistanie - podkreślił Miliband i dodał, że nie wolno dopuścić, by ci ekstremiści odnieśli sukces.
To czas na powściągliwość, ale także na jedność - oświadczył Miliband.
Premier Włoch: ból i oburzenie
Premier Włoch Romano Prodi potępił zamach na przywódczynię pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto i wyraził w imieniu swego rządu ból i oburzenie.
Benazir Bhutto chciała prowadzić do końca swą batalię przy za pomocą tylko jednego oręża - dialogu i politycznej konfrontacji- oświadczył szef włoskiego rządu.
Potępiam z oburzeniem ślepą wściekłość terroru, która doprowadziła do kolejnego przelewu krwi i bólu w Pakistanie, kraju i tak już umęczonym z powodu fanatyzmu- powiedział premier Prodi.
Podkreślił, że "trudna droga do pokoju i demokracji w tym regionie nie powinna zostać przerwana".
Ofiara byłej premier Bhutto powinna być jeszcze silniejszym przykładem dla tych, którzy nie poddają się w obliczu terroryzmu- dodał włoski premier.
Barroso: atak na demokrację i Pakistan
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso potępił samobójczy zamach, w wyniku którego zginęła była premier Pakistanu Benazir Bhutto, i określił go jako "atak na demokrację i Pakistan".
"Komisja Europejska potępia w najostrzejszych słowach ten bezlitosny zamach terrorystyczny, popełniony mniej niż dwa tygodnie przed wyborami. Jest to atak na demokrację i Pakistan" - czytamy w komunikacie wydanym przez Barroso.
"Tragiczną, straszną wiadomością" nazwał rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zamach na przywódczynię opozycji w Pakistanie, byłą premier Benazir Bhutto. Wyraził przekonanie, że zamach ten "oddala pokój".
Przyłączamy się do bólu narodu pakistańskiego- podkreślił watykański rzecznik w rozmowie z agencją Ansa.
Dzisiejszy zamach pokazuje, jak skrajnie trudne jest przywrócenie pokoju w narodzie, tak bardzo udręczonym przez przemoc- dodał.
Ksiądz Lombardi powiedział, że papież Benedykt XVI został natychmiast poinformowany o zamachu na panią Bhutto. (mg,sm,ap)