Świadek: w pracy Nieznalskiej nie ma nic kontrowersyjnego
Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
prof. Grzegorz Klaman, występujący przed Sądem Rejonowym
w Gdańsku jako świadek w procesie artystki Doroty Nieznalskiej,
oskarżonej o obrazę uczuć religijnych, zeznał, że nie widzi w jej
pracy nic kontrowersyjnego.
32-letnia Nieznalska we fragmencie swojej instalacji zatytułowanej "Pasja" umieściła na krzyżu fotografię męskich genitaliów. Towarzyszył temu film wideo z mężczyzną trenującym w siłowni. Instalację można było oglądać w gdańskiej Galerii "Wyspa" od połowy grudnia 2001 r. do 20 stycznia 2002 r.
Pasja, wbrew różnym opiniom, nie jest wymierzona przeciwko krzyżowi. Według mojej wiedzy miała interpretować kwestię zniewolenia ciała i kultu macho - powiedział przed sądem Klaman.
Klaman w czasie, gdy praca Nieznalskiej była wystawiana w "Wyspie", był szefem tej galerii. Widziałem tę instalację przed ekspozycją i nie dopatrzyłem się w niej żadnej kontrowersji - wyjaśnił.
Znam Dorotę i jej sztukę od połowy lat 90. i wiem, że nigdy nie była ona przeciwko religii i nie atakowała Kościoła katolickiego - podkreślił Klaman, który był promotorem pracy dyplomowej Nieznalskiej w gdańskiej ASP.
Nieznalska nie stawiła się w sądzie. Od kilku ostatnich rozpraw jest nieobecna na procesie.
Do skandalu, który wywołała praca Nieznalskiej, doszło już po zamknięciu ekspozycji, kiedy to dwoje pomorskich posłów Ligi Polskich Rodzin i kilku sympatyków ugrupowania chciało zobaczyć instalację (wcześniej widzieli ją jedynie w telewizji). Po doniesieniu złożonym najpierw przez osobę prywatną, a później przez parlamentarzystów, sprawą zajęła się prokuratura.
Rozpoczęty w listopadzie 2004 r. proces artystki toczy się po raz drugi. W kwietniu 2004 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji, skazujący Nieznalską na pół roku ograniczenia wolności i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.