Świadczenia dla cywilnych ofiar wojny od 2005 roku
Świadczenia dla cywilnych ofiar wojny będą przysługiwały od 1 stycznia 2005 roku - zdecydował Sejm na wniosek Senatu. Za przyjęciem senackiej poprawki głosowało 226 posłów, przeciw było 198, 2 wstrzymało się od głosu.
Datę 1 stycznia 2005 roku jako termin wejścia w życie ustawy proponował rząd. Sejm nowelizując ustawę o cywilnych ofiarach wojny ustalił ten termin na 1 września 2004 roku. Ostatecznie posłowie, przyjmując poprawkę Senatu, powrócili do propozycji rządowej.
Ustawa o świadczeniach dla cywilnych ofiar wojny została uchwalona przez Sejm 20 lipca 2001 r. i miała wejść w życie 31 grudnia 2003 r.
Rząd w projekcie nowelizacji zaproponował odłożenie wypłaty świadczeń do 1 stycznia 2005 roku, tłumacząc, że w budżecie nie ma pieniędzy. Według rządu, nie wiadomo też, ile osób zgłosiłoby się po takie świadczenia.
W myśl ustawy, o pieniądze mogą ubiegać się osoby, które są trwale niezdolne do pracy wskutek działań wojennych. Dotyczy to też osób, które do 1956 roku zostały poszkodowane w wyniku eksplozji niewybuchów pozostałych z czasów II wojny światowej. Dodatkowym obostrzeniem jest to, że niezdolność do pracy została stwierdzona w ciągu 5 lat od dnia zdarzenia.