Trwa ładowanie...
d34hq7v
d34hq7v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Sunday Herald" opowiedział się za niepodległą Szkocją

Wpływowy szkocki tygodnik "Sunday Herald" jako pierwsza gazeta w Wielkiej Brytanii otwarcie opowiedział się za niepodległością Szkocji. W referendum zaplanowanym na 18 września Szkoci zdecydują, czy ich kraj odłączy się od Zjednoczonego Królestwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d34hq7v

"'Sunday Herald' mówi tak" - informuje na pierwszej stronie wydawany w Glasgow tygodnik. Hasło umieszczone zostało na tle kwiatu ostu, narodowego symbolu Szkocji.

"Po rozważeniu argumentów 'Sunday Herald' doszedł do szczerego i zdecydowanego stanowiska, że najlepszym rozwiązaniem jest głosowanie za niepodległością" - napisano w artykule redakcyjnym.

"Postrzegamy referendum (w sprawie odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii - PAP) nie jako wybór między status quo a niepewną przyszłością, lecz jako wybór między upadłym systemem politycznym a szansą na odnowienie szkockiego społeczeństwa" w duchu równości, otwartości i sprawiedliwości - dodano.

d34hq7v

Redakcja "Sunday Heralda" uważa, że wbrew kategorycznym zapowiedziom Londynu niepodległej Szkocji pozwolono by na przyłączenie się do brytyjskiej unii walutowej oraz wejście do Unii Europejskiej.

Władze w Londynie ostrzegały wcześniej Szkotów, że jeśli opowiedzą się za niepodległością, nie będą mogli zachować funta szterlinga, a więc pozostać w unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa. W ostatnich tygodniach badania opinii publicznej pokazywały, że różnica między zwolennikami a przeciwnikami referendum maleje. Stanowisko "Sunday Heralda" może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść tych pierwszych - pisze Reuters.

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zwracał uwagę, że wejście niepodległej Szkocji do UE "może być bardzo trudne, jeśli w ogóle możliwe". Jego zdaniem "niezwykle trudne byłoby uzyskanie zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej na przyznanie członkostwa nowym krajom, które postanowią oderwać się od istniejącego państwa należącego do UE".

Szkockie referendum jest zaplanowane na 18 września. Jeśli większość uczestników opowie się za niepodległością, 18 miesięcy później Szkocja stanie się samodzielnym państwem.

d34hq7v

Podziel się opinią

Share

d34hq7v

d34hq7v
Więcej tematów