Trwa ładowanie...

Suma pontyfikalna w święto Wniebowzięcia NMP

Zakończyła się
celebrowana przez nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka
suma pontyfikalna - główna część obchodów przypadającego 15
sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po
zakończeniu nabożeństwa poświęcono przyniesione przez pielgrzymów
zioła.

Suma pontyfikalna w święto Wniebowzięcia NMPŹródło: orangemusic
d3or3dm
d3or3dm

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/msza-sw-w-katedrze-wojska-polskiego-6038708704731777g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/msza-sw-w-katedrze-wojska-polskiego-6038708704731777g )
Msza św. w święto Wojska Polskiego

Uroczystą mszę - prócz tradycyjnie przewodniczącego jej nuncjusza apostolskiego - koncelebrowali m.in. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba. Homilię wygłosił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

d3or3dm

W uroczystościach uczestniczyli witani przez generała zakonu paulinów ojca Izydora Matuszewskiego przedstawiciele delegacji parlamentu - wśród nich byli obecni m.in. przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper oraz Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych.

Po zakończeniu nabożeństwa - zgodnie z polską tradycją święta nazywanego również jako uroczystość Matki Boskiej Zielnej - poświęcono przyniesione przez wiernych zioła, warzywa, owoce i kwiaty. Wierni modlili się, aby Bóg uchronił je od wszelkiego zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły plony wszystkim ludziom i zwierzętom.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, we mszy uczestniczyło ponad 150 tys. pielgrzymów. Połowa z nich dotarła w ostatnich dniach do sanktuarium pieszo, pozostali przyjechali rowerami, pociągami, autokarami i samochodami. Pielgrzymi wypełnili błonia i część prowadzących do nich alei.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedna z trzech największych uroczystości Maryjnych obchodzonych przez Kościół katolicki. Wzięcie Maryi do nieba z ciałem i duszą jako dogmat wiary ogłosił w 1950 roku papież Pius XII.

d3or3dm

Tajemnica ta jest jednak świętowana już od V wieku. Według tradycji Wniebowzięcie mogło mieć miejsce około 45 roku na Górze Syjon, gdzie od IV wieku istnieje bazylika. Według innych źródeł święty Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu i tam miała Ona zakończyć ziemskie życie.

Przez wieki wśród teologów nie było zgody czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci. W Kościele Wschodnim do dziś mówi się o Zaśnięciu lub Odpocznieniu, na Zachodzie zaś o Przejściu albo Wniebowzięciu.

Jednak papież Jan Paweł II, stwierdził, iż mimo, że śmierć według Biblii jest karą za grzech, a Maryja została zachowana od grzechu, to "z chwilą, gdy Chrystusa umarł, byłoby trudno przyjąć coś przeciwnego w odniesieniu do Jego Matki".

Dzień 15 sierpnia jest jednocześnie nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach bowiem święci się zioła, dożynkowe snopy i kwiaty.

d3or3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3or3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj