Sukces Polaków: nowa matura będzie łatwiejsza
Wprowadzenie 8-letniego okresu przejściowego w ujednolicaniu ocen z języka litewskiego na maturach dla Polaków z Litwy ustalił obradujący w Warszawie polsko-litewski zespół ekspercki - poinformował wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki.
20.09.2011 | aktual.: 20.09.2011 16:02
Zgodnie z nową ustawą o oświacie od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy. Przedstawiciele polskiej mniejszości na Litwie uznali tę ustawę za dyskryminującą polskich uczniów.
Podczas spotkania w Warszawie Polsko-Litewskiego Zespołu Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych strony ustaliły, że choć forma egzaminu dojrzałości - czyli wypracowanie - będzie taka sama dla wszystkich zdających, to kryteria oceny egzaminu w okresie przejściowym będą różne.
- Osiągnęliśmy częściowy postęp w znajdowaniu zadowalających obie strony rozwiązań, ale ze świadomością, że kluczowe problemy, o rozwiązanie których występują Polacy na Litwie, nie zostały jeszcze rozwiązane. Ważne jest, że władze litewskie rozpoczęły rozmowy z przedstawicielami polskiej mniejszości, choć na razie nie przyniosły one satysfakcjonujących rezultatów - mówił Sielatycki.
Innym ustaleniem poniedziałkowego spotkania jest zmniejszenie liczby uczniów koniecznej do tego, by w klasie lekcje odbywały się w języku polskim. Minimalna liczba uczniów do tego, by w litewskich szkołach w klasach XI-XII zajęcia mogły się odbywać w języku polskim, została zmniejszona z 10 osób do siedmiu. Eksperci mają jeszcze ustalić, czy istnieje możliwość zastosowania tej normy w klasach od V do X.
Poniedziałkowe posiedzenie było drugim spotkaniem zespołu ekspertów; tydzień temu zespół ten obradował w Druskiennikach na Litwie. Spotkania są efektem protestów Polaków mających obywatelstwo litewskie, którzy chcą zmiany przyjętej przez litewski parlament ustawy o oświacie.
Do kolejnego spotkania zespołu ekspertów ma dojść 14 października w Wilnie.