Trwa ładowanie...
d4fbl2i
21-02-2005 18:25

Sukces i porażka hiszpańskiego referendum

Hiszpanie prezentują wynik niedzielnego
referendum w sprawie konstytucji UE jako sukces, podczas gdy prasa
polska i brytyjska pisze raczej o porażce - powiedział minister
ds. europejskich Jarosław Pietras po dyskusji unijnych ministrów o kampanii informacyjnej na temat konstytucji.

d4fbl2i
d4fbl2i

Hiszpanie, przedstawiając wyniki swojego referendum, mówili, że to jest ogromny sukces. Tymczasem w polskiej prasie pisze się, że właściwie nie ma sukcesu, bo było małe uczestnictwo - ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli. Według niego podobne spostrzeżenia mieli ministrowie z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Hiszpania jest pierwszym krajem członkowskim UE, w którym przeprowadzono referendum w sprawie unijnej konstytucji. 77% Hiszpanów poparło konstytucję, przeciwko głosowało 17%. Frekwencja wyniosła 42,32%.

Pietras przypomniał, że w referendum hiszpańskim za konstytucją głosowało więcej osób, niż wzięło udział w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pytanie dotyczy więc sposobu przedstawiania tego wyniku - powiedział.

Ponadto zauważył, że wielu ministrów łączy kampanie przed referendami na temat konstytucji z kontrowersyjną dyrektywą na temat liberalizacji usług w UE.

d4fbl2i

W niektórych krajach ta dyrektywa uzyskała jakiś negatywny odbiór, mimo że - jak wskazują niezależne analizy - przyczyni się ona do znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy i spadku cen - powiedział Pietras.

Dodał, że choć dla wielu polityków "jest to sygnał, że ta dyrektywa będzie szkodliwa", to dla Polski wręcz przeciwnie. Odejście od dyrektywy powoduje problem w opinii publicznej - powiedział Pietras, dając do zrozumienia, że brak liberalizacji sektora usług mógłby negatywnie wpłynąć na stosunek Polaków do UE i unijnej konstytucji.

Na pytanie, kiedy Polska prześle Komisji Europejskiej program informacyjny na temat konstytucji UE, niezbędny do uzyskania finansowego wsparcia na tę kampanię, minister zapewnił, że taki program został już przedstawiony. Zastrzegający anonimowość urzędnicy Komisji twierdzili w poniedziałek, że nie otrzymali jeszcze oficjalnego programu polskiego rządu, lecz jedynie projekt Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, którym kieruje Pietras.

Inga Czerny

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj