Trwa ładowanie...
dkju88a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Sueddeutsche Zeitung": zamiast baz NATO, polityczny sygnał dla Bałtów

Rozlokowanie wojsk NATO na Litwie, w Łotwie i Estonii byłoby prowokacją wobec Rosji zaostrzającą konflikt w Europie Wschodniej; Sojusz powinien zamiast tego dać Kremlowi sygnał, że trzy kraje bałtyckie nie są strefą buforową - pisze "Sueddeutsche Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Separatyści i żołnierze ukraińscy w jednym z miast Donbasu
Separatyści i żołnierze ukraińscy w jednym z miast Donbasu (PAP/EPA, Fot: ROMAN PILIPEY)
dkju88a

Kraje bałtyckie od dawna zabiegają o rozlokowanie na ich terytorium zachodnich - najlepiej amerykańskich - wojsk lądowych - czytamy w komentarzu opublikowanym na łamach lewicowo-liberalnej gazety po wizycie kanclerz Angeli Merkel na Łotwie.

Merkel zapewniła Bałtów o solidarności Niemiec w obliczu wzrostu napięć w stosunkach z Rosją z powodu konfliktu ukraińskiego. Podkreśliła też, że zobowiązania NATO istnieją "nie tylko na papierze".

Autor komentarza zaznacza, że Estonia, Litwa i Łotwa są członkami NATO i mogą - gdyby Moskwa spróbowała, tak jak na Krymie czy we wschodniej Ukrainie, wywoływać niepokoje za pomocą tzw. zielonych ludzików (zatajających swą przynależność państwową dywersantów) - liczyć na wsparcie Sojuszu zgodnie z artykułem piątym traktatu założycielskiego NATO. Jednak "litery na czerpanym papierze" to jedno, a wysłanie żołnierzy z Europy Zachodniej czy USA byłoby "wzbudzającym większe zaufanie zabezpieczeniem przeciwko ewentualnej rosyjskiej agresji".

dkju88a

"Dotychczas prośby Europejczyków wschodnich były praktycznie ignorowane" - stwierdza "SZ". Jak zaznacza, USA ograniczyły się do wysłania "kilku marines na manewry nad Bałtyk". Prawdopodobnie była to słuszna reakcja - wtrąca autor komentarza.

Jak tłumaczy, Zachód i Rosja tkwią co prawda w głębokim kryzysie, lecz nie można mówić obecnie o nowej zimnej wojnie. "Nie ma w tej chwili żadnego powodu, by obawiać się ataku rosyjskiego na któryś z krajów NATO" - pisze komentator. Jego zdaniem nie ma też żadnego powodu, by NATO - wysyłając wojsko na Wschód - łamało polityczne obietnice wobec Rosji. Byłoby to prowokacją, krokiem w kierunku zaostrzenia, a nie w kierunku rozwiązania konfliktu - czytamy w "SZ".

Jak pisze niemiecki komentator, Zachód powinien był natomiast dawno temu wysłać Bałtom i Kremlowi "jasny polityczny sygnał", że trzy małe kraje bałtyckie nie są w przeciwieństwie do Ukrainy "strefą buforową, ani też strategiczną szarą strefą". Nie są też w żadnym wypadku "elementem moskiewskiego zaplecza", nawet jeśli mieszka tam wielu Rosjan. Kraje bałtyckie "należą do NATO i UE, bez żadnych ograniczeń" - pisze "SZ".

Odnosząc się do wizyty Merkel na Łotwie "SZ" ocenia, że był już najwyższy czas, by niemiecka kanclerz Merkel pokazała się w tym miejscu. W opinii komentatora słuszna była także wypowiedź (dla "Die Welt") głównego dowódcy NATO gen. Philipa Breedlove'a, że przenikanie rosyjskich bojowników do któregoś z krajów bałtyckich traktowane byłby jako atak na wszystkie kraje NATO. Zapowiedziana na początek września wizyta prezydenta Baracka Obamy w Tallinie jest z kolei dowodem na to, że i Ameryka poważnie traktuje obawy Bałtów - konkluduje "Sueddeutsche Zeitung".

dkju88a

Podziel się opinią

Share

dkju88a

dkju88a
Więcej tematów