Trwa ładowanie...
d4entj1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Sueddeutsche Zeitung": rząd Niemiec złożył w Davos ofertę Putinowi

Rząd Niemiec na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w czwartek złożył prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi ofertę, która ma przyczynić się do rozwiązania konfliktu na Ukrainie - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Sueddeutsche Zeitung": rząd Niemiec złożył w Davos ofertę Putinowi
(PAP/EPA, Fot: Maurizio Gambarini)
d4entj1

Redakcja największej opiniotwórczej gazety w Niemczech zwraca uwagę na fragment wystąpienia Angeli Merkel, w którym szefowa niemieckiego rządu zasygnalizowała gotowość do podjęcia rozmów między Unią Europejską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą o "możliwościach kooperacji w ramach wspólnej przestrzeni handlowej".

"Jesteśmy do tego gotowi" - zaznaczyła niemiecka kanclerz dodając, że chce zbudować "pomost" między zwaśnionymi stronami. Zastrzegła, że warunkiem jest pokój na Ukrainie.

O krok dalej poszedł wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD), który w Davos zainicjował dyskusję o tym, co można zaproponować Rosji po zakończeniu wojny. "Następnym krokiem będzie dyskusja o strefie wolnego handlu" - powiedział polityk SPD kierujący resortem gospodarki i energetyki. "Powinniśmy zaoferować Rosji jakieś wyjście" - powiedział Gabriel.

d4entj1

"SZ" podkreśla, że Merkel i Gabriel użyli terminu "obszar handlu między Lizboną a Władywostokiem", którego autorem jest Putin. Oboje zaznaczyli, że chodzi o "perspektywiczny bodziec". Warunkiem jest przestrzeganie przez Moskwę porozumień z Mińska, dotyczących sytuacji we wschodniej Ukrainie.

W przemówieniu w Davos Merkel ponownie skrytykowała zaanektowanie Krymu przez Rosję i potwierdziła, że sankcje wobec Moskwy są nadal konieczne.

W osobnym komentarzu szef działu zagranicznego "SZ" Stefan Kornelius pisze, że ani Rosja, ani Ukraina nie są obecnie zainteresowane załagodzeniem konfliktu. Oba kraje "niszczą wiarygodność mediatora, Niemiec, które obecnie poza ciepłymi słowami niewiele mają do zaoferowania". Zdaniem komentatora nie można wykluczyć, że Putin zainteresuje się możliwością gospodarczej współpracy. "Kto chce jednak zastanawiać się nad współpracą z Rosja, dopóki (ta) wysyła broń do Donbasu?" - pyta retorycznie Kornelius.

d4entj1

Podziel się opinią

Share

d4entj1

d4entj1
Więcej tematów