Trwa ładowanie...
dfd7uwd
IAR

"Sueddeutsche Zeitung": polski rząd łamie prawo

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zarzuca polskiemu rządowi konsekwentne łamanie prawa. Komentator gazety pisze o dramatycznych wydarzeniach w Polsce i zaskakującym braku reakcji Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Sueddeutsche Zeitung": polski rząd łamie prawo
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dfd7uwd

Jak czytamy, nowy polski rząd, kierowany przez faktycznego przywódcę Jarosława Kaczyńskiego, szybko i cynicznie rozbudowuje swoją władze. Najbardziej dramatyczny przykład to atak na Trybunał Konstytucyjny.

Autor tekstu pisze, że "propaganda Kaczyńskiego chce wmówić ludziom, że istnieje spór o Trybunał". Ale to wprowadzenie w błąd. Mamy bowiem do czynienia z konsekwentnym naruszaniem prawa przez nowe władze - podkreśla dziennik.

Jak czytamy, Europa pozostaje zdumiewająco cicha w obliczu tych wydarzeń. Także sami Polacy prawie wcale nie protestują. Nadszedł najwyższy czas, by się przebudzić - pisze komentator "Sueddeutsche Zeitung"

dfd7uwd

"Polska niepokojąco przechyla się w prawo"

To nie pierwsze słowa krytyki wobec polskiego rządu. Negatywnie o ostatnich zmianach w Polsce wypowiadał się m.in publicysta "Washington Post" Jackson Diehl.

W gazecie ukazał się krytyczny komentarz na temat nowych polskich władz. Publicysta wyraził zaniepokojenie działaniami PiS i przestrzegł, że mogą one sygnalizować odejście Europy od politycznego umiarkowania.

- Jarosław Kaczyński, podobnie jak premier Węgier Viktor OrbanOrban, to wytwór ohydnego, przedwojennego populizmu, będącego mieszanką ksenofobii, antysemityzmu, prawicowego katolicyzmu i ciągot autorytarnych - pisał Diehl.

dfd7uwd

Diehl w komentarzu zatytułowanym "Polska niepokojąco przechyla się w prawo" wymieniał długą listę niepokojących, jego zdaniem, działań rządu Beaty Szydło. Były wśród nich m.in. nominacje dla Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego, przejęcie kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym, próba zablokowania premiery spektaklu we Wrocławiu i groźby pod adresem dziennikarki publicznej telewizji.

"Wydarzenia w Polsce przybrały bardzo zły obrót"

Z kolei w programie "GPS" na antenie CNN dziennikarz Fareed Zakaria wyrażał obawy o przyszłość Polski, cytując między innymi opinie prof. Andrzeja Zolla na temat zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Dziennikarz porównywał też wydarzenia w Warszawie do tych na Węgrzech pod rządami Wiktora Orbana.

- Wydarzenia w Polsce przybrały bardzo zły obrót, odkąd władzę w Polsce przejęła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, która ruszyła do wielkiego, błyskawicznego przejmowania władzy, co doprowadziło do pojawienia się porównań do zamachu stanu - mówił Zakaria.

dfd7uwd

Podziel się opinią

Share
dfd7uwd
dfd7uwd
Więcej tematów