Studia przez Internet na Politechnice Warszawskiej
(inf. własna)
Równe szanse edukacyjne dla młodzieży, umożliwienie zdobycia dyplomu renomowanej uczelni tym, którzy nie mogą przeprowadzić się do miast akademickich, to powody dla których Politechnika Warszawska zdecydowała się na uruchomienie internetowych studiów na odległość - poinformował we wtorek rektor uczelni prof. Jerzy Woźnicki.
Zaoczne studia inżynierskie na odległość można rozpocząć już w październiku b.r. Mają trwać 4 lata i organizują je 3 wydziały PW: Wydział Elektryczny, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydział Mechatroniki. Zdaniem rektora, studenci, którzy się na nie zdecydują, zdobędą doświadczenie w najbardziej teraz poszukiwanych zawodach.
Podstawowym narzędziem studenta będzie komputer, umożliwiający połączenie z Internetem, wysyłanie i odbiór poczty elektronicznej, odczytywanie wykładów i innych materiałów dydaktycznych na CD, rozwiązywanie zadań. Studenci będą też uczestniczyli w zjazdach egzaminacyjnych i laboratoryjnych. Przez cały czas będą mieli kontakt z wykładowcą.
Studia będą prowadzone w bardziej elastyczny sposób niż tradycyjne. Chętni nie będą zdawali egzaminów wstępnych. W poszczególnych etapach będą uczyli się tylko dwóch przedmiotów. Jeżeli nie będą radzić sobie z materiałem, będą zaliczali egzaminy w późniejszym terminie. _ Nie będzie jednak żadnej taryfy ulgowej jeżeli chodzi o sesje egzaminacyjne_ - zaznaczył prof. Woźnicki.
Każdy wydział oferuje 60 miejsc na pierwszym roku studiów, ale przedstawiciele uczelni twierdzą, że jeżeli chętnych będzie więcej, uczelnia sobie z tym poradzi. Tym bardziej, że "elastyczność" studiów polega też na tym, że można zapisać się na wybrany przedmiot. _ Nie trzeba rozpoczynać całych studiów_ - mówił Woźnicki.
Inżynierskie studia zaoczne są odpłatne. Będą kosztowały około 5 tys. zł za rok. Pieniądze te mają pokryć koszt kształcenia, ponieważ samo stworzenie studiów finansowane jest przez PW wraz z firmą IBM.
Studia są pierwszym krokiem do stworzenia portalu edukacyjnego Politechniki. Przy jego pomocy uczelnia chce udostępnić też kursy obejmujące zagadnienia e-biznesu, aplikacji Java czy zarządzania bazami danych. _ Ludzie oczekują, że e-biznes będzie tak niezawodny jak elektryczność czy telefon. Do tego potrzebne są struktury, ale przede wszystkim ludzie_ - zaznaczył Dyrektor Generalny IBM Polska, Grzegorz Tomasiak.
Portal będzie tworzony pod adresem www.okno.pw.edu.pl.
Sylwia Strzałkowska (WP)