Trwa ładowanie...

Studentka pozbawiona skóry. Wraca sprawa "Hannibala Lectera"

Jedna z najbardziej zagadkowych spraw w historii polskiej kryminalistyki ma swój ciąg dalszy. W środę przed sądem apelacyjnym w Krakowie rozpoczął się proces odwoławczy Roberta J. skazanego za brutalne zabójstwo młodej kobiety pod koniec 1998 r.

Doprowadzenie Roberta J.Doprowadzenie Roberta J.Źródło: Licencjodawca, fot: Jacek Bednarczyk
d4cg3nr
d4cg3nr

W połowie września 2022 roku Sąd Okręgowy w Krakowie skazał Roberta J. na dożywocie za porwanie, znęcanie się, a następnie zabójstwo i oskórowanie młodej studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Katarzyna Z. zginęła pomiędzy listopadem 1998 roku a styczniem 1999 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Horror w Finlandii. Strzelanina w podstawówce

Brutalny mord odkryto 6 stycznia 1999 roku. Tego dnia załoga statku Łoś stacjonującego na Wiśle zauważyła, że w śrubę napędową wplątał się fragment ludzkiego ciała. Po szczegółowych badaniach okazało się, że to skóra z ludzkiego tułowia spreparowana tak, żeby przypominała kombinezon body.

d4cg3nr

Tydzień po wyciągnięciu skóry z wirnika statku znaleziono ludzką nogę w kracie wyłapującej odpadki z Wisły w Krakowie.

W Polsce dopiero rozwijały się badania DNA. W Krakowie były to jedne z pierwszych zleconych tego typu badań. Dzięki nim udało się ustalić, że fragmenty ciała należały do studentki religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 23-latka zaginęła 12 listopada 1998 roku, kiedy to miała dotrzeć do przychodni. Młoda kobieta na co dzień mieszkała z mamą, miała bardzo wąskie grono znajomych i zmagała się z depresją po śmierci ojca.

Podejrzewany Robert J.

Od początku śledczy o zbrodnię podejrzewali Roberta J, ale przez 18 lat nie zdobyli dowodów, aby postawić mu zarzuty i zatrzymać. Na Roberta J. śledczych naprowadził inny podejrzany, Leszek L. znajomy Roberta. Do śledczych wysłał list.

Pod koniec 1999 roku śledztwo umorzono, ale już na początku XXI wieku w sprawę zaangażowali się policjanci z krakowskiego Archiwum X, a eksperci z Laboratorium Ekspertyz 3D Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli przestrzenny model obrażeń zadanych studentce. W 2012 roku ekshumowano zwłoki Katarzyny i ponownie przeprowadzono sekcję zwłok.

d4cg3nr

Do wyjaśnienia sprawy prokuratura zaangażowała zagranicznych specjalistów z Hiszpanii i Portugalii, a nawet amerykańskie FBI. Pomagał nawet jasnowidz z Człuchowa Krzysztof Jackowski.

Profiler z amerykańskiej agencji mówił o "przypadkowej ofierze" i "potencjalnym seryjnym zabójcy", który nie dopuścił się kolejnych zbrodni z powodu medialnego szumu wokół śmierci Katarzyny. Mógł też nie spodziewać się, że kiedykolwiek zwłoki wrzucone do Wisły zostaną odnalezione.

d4cg3nr

Kluczowym dowodem w sprawie okazały się włosy zabezpieczone pod wanną w mieszkaniu rodziców Roberta J. Jak pisały media, śledczym jednak nie udało się jednoznacznie ustalić, dlaczego mężczyzna miałby zamordować Katarzynę Z. W sprawie było wiele hipotez i wątpliwości. W 2019 roku "Superwizjer" TVN ujawnił, że włosy znalezione pod wanną nie poddano badaniom DNA a jedynie niedokładnym badaniom morfologiczno-porównawczym.

Robert J. został zatrzymany 4 października 2017 roku. Media obiegły zdjęcia niskiego, krępego mężczyzny w szarej kurtce z czarno-pomarańczowym plecakiem w rękach.

Od pierwszych dni procesu, który zaczął się w 2020 roku i był niejawny, mężczyzna kategorycznie zaprzeczał zarzutom i nie przyznawał się do winy. Zaprzeczał, że znał Katarzynę Z.

d4cg3nr

"Gazeta Wyborcza" opisywała, że "dowody, które przedstawiła prokuratura, to w większości poszlaki: na przykład to, że przez pewien czas Robert J. pracował w prosektorium, a badania skóry wykazały, że cięcia wykonane przez mordercę były bardzo precyzyjne. Że miał skórować króliki w Instytucie Zoologii UJ, gdzie pracował przez pewien czas. Był jeszcze inny trop: nagła religijność Roberta J., jego pojawienie się na grobie dziewczyny, remont, który J. miał wykonać w mieszkaniu"

Proces odwoławczy

Wyrok w sprawie J. zapadł we wrześniu 2022 roku. Dożywocie. Uzasadnienie było niejawne, a sporządzanie go na piśmie zakończono dopiero we wrześniu 2023 roku. Dokument liczył ponad 800 stron.

Od wyroku odwołało się trzech obrońców i prokurator. Obrona wnosi w apelacji o zmianę wyroku i uniewinnienie Roberta J., prokuratora z kolei o uzupełnienie kwalifikacji czynu i zmianę rozstrzygnięcia w zakresie kosztów sądowych.

d4cg3nr

Adwokat Łukasz Chojniak stwierdził, że "sąd nie był w stanie wskazać żadnego racjonalnego dowodu, który sprowadził go do wniosku, że jego klient jest sprawcą przypisanego mu czynu".

- Dowody, które sąd bierze pod uwagę, są w sposób wadliwy przeprowadzone, źle ocenione. Co więcej, co do części z tych dowodów obrona nie miała prawa się wypowiedzieć czy zadawać pytań świadkom - przekazał obrońca.

Sąd zdecydował, że proces apelacyjny będzie toczył się w sposób jawny, o co wnosiła obrona. Prokuratura wnioskowała o wyłączenie jawności. Do udziału w rozprawie dopuszczono także przedstawicieli dwóch organizacji społecznych – Court Watch i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

d4cg3nr

Oskarżony Robert J. został doprowadzony na rozprawę z aresztu śledczego w Krakowie.

Czytaj też:

źródła: PAP, Wirtualna Polska, "Gazeta Wyborcza", Onet, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cg3nr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cg3nr
Więcej tematów