PolskaStudenci na praktyce

Studenci na praktyce

Przez ponad dwa tygodnie grupa studentów
Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej
prowadziła inwentaryzację fortecznych zabytków na wyspie Wolin i
Uznam. Przygotowana przez nich dokumentacja pozwoli na objęcie
obiektów ochroną konserwatorską - pisze "Kurier Szczeciński".

Z inicjatywą przedsięwzięcia wystąpiła Ewa Stanecka, zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa i Towarzystwo Naukowe im. Karola Estreichera. Studenci przez przeszło dwa tygodnie opracowywali inwentaryzację obiektów pod opieką architekta, Tomasza Cykalewicza i znawcy Świnoujskich fortyfikacji, Piotra Piwowarczyka. Wykonano dokumentację fotograficzną i pomiarową najciekawszych fortyfikacji w Świnoujściu i okolicach. Grupa studentów inwentaryzowała m.in. baterie nadbrzeżne z I wojny światowej, Baterię Goeben i kompleks 17. Baterii Artylerii Stałej na Bia1ej Górze w Międzyzdrojach.

"Dotychczas tylko trzy z kilkunastu obiektów Świnoujskiej twierdzy doczekały się statusu zabytków. W latach 60. do rejestru wojewódzkiego konserwatora wpisano XIX-wieczne forty. Wykonana teraz dokumentacja da podstawy do objęcia ochroną tych obiektów, które dotąd nie były nią objęte" -­ wyjaśnia Piwowarczyk z Towarzystwa Naukowego im. Karola Estreichera.

Według "Kuriera", jeżeli zamierzenie zakończy się sukcesem, Świnoujskie fortyfikacje będą pierwszym w Polsce kompletnym zasobem objętym opieką konserwatora zabytków i przygotowanym do zagospodarowania. Miłośnicy Świnoujskich fortyfikacji chcą, aby w mieście i jego okolicach powstał Park Kulturowy Twierdzy Świnoujście. W projekcie zagospodarowania zabytków militarnych przewiduje się utworzenie szlaku prezentującego historię fortyfikacji nadbrzeżnych ostatnich dwustu lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)