Strzembosz: poprawki Senatu to koniec lustracji
Były prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz uważa, że uchwalenie przez Senat poprawek do ustawy lustracyjnej, przyjętych w piątek przez Sejm oznacza faktyczny koniec lustracji.
Senat uchwalił 11 poprawek zaproponowanych przez prezydenta, a odrzuconych początkowo przez Sejm. Wyłączają one między innymi spod procedury lustracyjnej działalność na rzecz wywiadu i kontrwywiadu PRL, zawężają też definicję współpracy z organami bezpieczeństwa.
Adam Strzembosz powiedział, że zmiany te wprowadzono, ponieważ w strukturach wywiadu i kontrwywiadu działali członkowie PZPR. Profesor Strzembosz dodał, że Trybunał Konstytucyjny powinien się wypowiedzieć, czy Senat miał prawo wprowadzać zmiany dotyczące zagadnień nie wymienianych w ustawie, uchwalonej przez Sejm.
Profesor przypomniał, że Trybunał orzekł wcześniej, iż Senat nie może wychodzić poza materię uchwalonej ustawy. W tym wypadku, zdaniem Strzembosza, Senat prawdopodobnie przekroczył swoje kompetencje, gdyż w przekazanej mu ustawie nie było mowy o wyłączeniu spod lustracji współpracowników wywiadu i kontrwywiadu.
Rozwiązanie takie prowadzi, według Strzembosza, do faktycznego końca lustracji. Profesor przypomniał, że jako działacz "Solidarności" był pod opieką kontrwywiadu, a wywiad PRL penetrował polską emigrację antykomunistyczną. (and)