ŚwiatStres chroni komórki raka przed śmiercią

Stres chroni komórki raka przed śmiercią

Adrenalina, hormon uwalniany w czasie silnych stresów uodparnia komórki raka na działanie terapii - zaobserwowali naukowcy z USA. Jak komentują autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Biological Chemistry", odkrycie to wskazuje, że stres emocjonalny może przyczyniać się do rozwoju raka i obniżać skuteczność terapii przeciwnowotworowej.

Naukowcy od lat podejrzewali, że stres może mieć wpływ na wzrost komórek raka. Jednak badania nad tym zagadnieniem prowadzone w dużych grupach pacjentów dawały sprzeczne wyniki - przypomina, biorący udział w badaniach, dr George Kulik z Uniwersytetu Wake Forest w Winston-Salem.

Zespół dr Kulika analizował wpływ stresu na komórki raka prostaty oraz raka piersi. Badacze poddawali komórki nowotworowe działaniu jednego z hormonów stresu - adrenaliny. Poziom tego hormonu, produkowanego przez nadnercza, rośnie znacznie w stresujących sytuacjach, a jego nadmiar może utrzymywać się w czasie przewlekłych stresów i depresji.

Dowodów świadczących o wpływie adrenaliny na rozwój raka dostarczyły ostatnie kanadyjskie badania prowadzone wśród mężczyzn, którzy minimum przez 4 lata zażywali leki z grupy beta-blokerów. Są to leki na nadciśnienie, które hamują działanie adrenaliny. Pacjenci ci mieli o 18% niższe ryzyko raka prostaty, w porównaniu z mężczyznami nie stosującymi beta-blokerów.

Teraz dr Kulik i jego koledzy zauważyli, że pod wpływem adrenaliny w komórkach nowotworowych przestaje działać białko BAD odpowiedzialne za śmierć komórek. Zdaniem badaczy, odkrycie to sugeruje, że stres może obniżać skuteczność terapii przeciwnowotworowych, poprzez zwiększanie odporności komórek raka na zniszczenie.

Autorzy pracy liczą, że wyniki te pomogą im znaleźć sposób na zablokowanie wpływu adrenaliny na komórki raka, przez co można będzie zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów z nowotworami.

Zespół dr Kulika rozpoczął już analizę próbek krwi pacjentów z rakiem prostaty, aby sprawdzić czy zachodzi jakiś związek miedzy poziomem hormonów stresu, a tempem rozwoju i agresywnością choroby. Naukowcy planują też zbadać wpływ adrenaliny na wzrost raka prostaty u myszy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)