Strefy wolne od LGBT. Duda: u nas zawsze była tolerancja
Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim pokazała wyraźnie, że większość europarlamentarzystów bardzo krytycznie ocenia zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz uchwały niektórych samorządów o tzw. strefach wolnych od LGBT. Głos na temat tych kontrowersyjnych uchwał zabrał w środę prezydent Andrzej Duda.
20.10.2021 15:21
- Po to ojcowie założyciele Unii Europejskiej stworzyli tę wspólnotę: jako Wspólnotę Węgla i Stali, jako wspólnotę gospodarczą, jako wspólnotę, w której miały się zacieśniać więzi gospodarcze, które w efekcie miały prowadzić do więzi między narodami. A nie jako twór, w którym będą narzucane nowe wzorce ideologiczne i nowe tradycje nieznane w państwach członkowskich, niebędące w istocie tradycjami poszczególnych narodów - powiedział w wywiadzie dla litewskiej telewizji LRT prezydent.
Jednocześnie, Andrzej Duda przekonywał, że w Polsce nie było żadnych "stref wolnych od LGBT".
- Jeden działacz LGBT bardzo radykalny i bardzo agresywny zrobił taką kampanię w internecie, fałszując rzeczywistość. To jest fake news. Nigdy nic takiego nie zostało w Polsce przyjęte - stwierdził.
Zobacz też: Kłótnia Tuska z dziennikarzem TVP. Ekspert komentuje wprost
Jak dodał prezydent, powielanie takich informacji to całkowita potwarz dla Polski, bo zawsze byliśmy krajem tolerancyjnym.
Społeczność LGBT. Prezydent twierdzi, że nie było prześladowań
Duda porównał też inne kraje UE do Polski. Jego zdaniem, "u nas nigdy nie było prześladowań na żadnym tle".
- W krajach Unii Europejskiej były prześladowania np. ludzi o preferencjach seksualnych, natomiast nie w Polsce. W Polsce nie byli prześladowani, nigdy nie było prawa przeciwko takim osobom. U nas jest tolerancja. Zawsze była - stwierdził.
Prezydent sprecyzował też, na jakiej zasadzie działa jego zdaniem tolerancja.
- To prywatna sprawa człowieka, jego osobista preferencja (...). Proszę bardzo - to, co on robi w swoim osobistym życiu, w czterech ścianach swojego domu czy mieszkania, to jego prywatna sprawa - mówił.
Uchwały anty-LGBT w Polsce
Przypomnijmy, że uchwały przeciwko "ideologii LGBT" podjęło w 2019 r. kilkadziesiąt samorządów różnego szczebla, m.in. sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, z kolei sejmik woj. łódzkiego przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Jak przekonywali przedstawiciele rządowi, w uchwałach tych nie chodzi o dyskryminację osób LGBT, a jedynie o "ochronę polskiej rodziny". Z tłumaczeniem tym nie zgodzili się przedstawiciele Komisji Europejskiej. KE wystosowała na początku września list do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły uchwały. Jednocześnie, Komisja zawiesiła z nimi rozmowy na temat wypłat środków z programu REACT-EU.
Źródło: Wiadomości WP/PAP