Trwa ładowanie...

Strefa wolna od LGBT. Uchwała gminy Serniki unieważniona

Od czwartku Polska jest uboższa o jedną "strefę wolną od LGBT". Uchwała gminy Serniki w tej sprawie, przyjęta jako jedna z pierwszych w kraju, została unieważniona decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Strefa wolna od LGBT. Uchwała gminy Serniki unieważnionaŹródło: Getty Images
d4exa66

Skargę w sprawie uchwały tworzącej na terenie gminy "strefę wolną od LGBT" wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił decyzję gminy Serniki w powiecie lubartowskim. To pierwsza tego typu decyzja na Lubelszczyźnie.

- Uchwała jest zgodna z duchem chrześcijańskiej wiary, którą wyznają mieszkańcy gminy Serniki - mówił po zaskarżeniu jej przez RPO wójt gminy, Paweł Woźniak.

Strefa wolna od LGBT. Uchwała gminy Serniki unieważniona

Podobne rozstrzygnięcia zapadały już przed sądami administracyjnymi w Radomiu i Gliwicach. W połowie lipca unieważniły one - odpowiednio - uchwały gminy Klwów oraz gminy Istebna. Sądy uzasadnił, że rady gmin naruszyły prawa do swobodnego decydowania o swojej tożsamości i dopuściły się wyłączenia ze wspólnoty części mieszkańców.

d4exa66

"W naszych społecznościach lokalnych żyją ludzie o różnej orientacji seksualnej, światopoglądzie, o różnym kolorze skóry i każda społeczność powinna dbać o to, by czuli się jak we własnym domu" - argumentował sąd w Radomiu.

Zobacz wideo: Kancelaria Sejmu usunęła zdjęcie Andrzeja Dudy na tle posłów Lewicy. Pojawili się w tęczowy maseczkach

Strefa wolna od LGBT. Gminy mają kłopot

Inną decyzję podjął WSA w Krakowie. 23 czerwca odrzucił skargę RPO, argumentując, że uchwała gminy Lipniki "ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków". A co za tym idzie, nie może dyskryminować żadnej grupy osób.

Uchwały anty-LGBT kosztowały sześć polskich gmin utratę szans na pieniądze w jednym z unijnych programów. Z kolejnymi zachodnie miasta zrywają umowy partnerskie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4exa66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4exa66
Więcej tematów