PolskaStrażacy alarmują: najwyższy stopień zagrożenia pożarami

Strażacy alarmują: najwyższy stopień zagrożenia pożarami

W polskich lasach narasta zagrożenie pożarami. Na większości obszarów kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od 21 czerwca odnotowano ponad 900 pożarów lasów z czego tylko w niedzielę - ok. 120.

12.07.2010 | aktual.: 12.07.2010 13:00

Trzeci stopień zagrożenia pożarowego występuje na obszarach leśnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego i łódzkiego.

Natomiast drugi stopień występuje na części obszarów leśnych województw: mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

W nadleśnictwach: Staszów (woj. świętokrzyskie), Herby i Kłobuck (woj. śląskie) oraz Żmigród i Wołów (woj. dolnośląskie) obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, poinformował, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadzają nadleśnictwa, jeśli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki o godz. 9.00 będzie niższa od 10%.

Według Frątczaka, w wielu miejscach wilgotność ściółki spadła do kilku procent., co oznacza, że jest ona sucha jak kartka papieru. - Zagrożenie w lasach jest bardzo duże, jednak pożary nie są tak duże jak przed laty, ponieważ jest coraz lepszy monitoring - powiedział Frątczak.

Przypomniał, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł. Leśnicy podkreślają, że 95% pożarów lasów powstaje z winy człowieka.

Do 4 lipca zarejestrowano siedem dużych pożarów na poligonach w nadleśnictwach: Drygały (w marcu w pięciu pożarach spłonęło 298 ha wrzosowisk), Łopuchówko (w kwietniu spłonęło 23 ha wrzosowisk), Świętoszów (spaleniu uległo 14 ha).

Do walki z żywiołem leśnicy mają do dyspozycji 640 punktów obserwacji naziemnej, 7 samolotów patrolowych, 25 gaśniczych, 7 śmigłowców. Na ochronę lasu przed pożarami leśnicy przeznaczyli na ten rok ok. 70 mln zł.

W ubiegłym roku w Lasach Państwowych wybuchło ponad 3,4 tys. pożarów. Objęły one 970 ha powierzchni leśnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)