Trwa ładowanie...
db2qzpo

Straż nocna obwieszcza koniec dnia

Trzyosobowy patrol straży nocnej wyruszył w niedzielę o zmierzchu na ulice Starego Miasta w Toruniu. Strażnicy w historycznych strojach będą przechadzać się po mieście codziennie do końca wakacji, obwieszczając obywatelom i turystom koniec dnia.

Share
db2qzpo

Rota strażników to trzej aktorzy toruńskich teatrów: Horzycy i Baja Pomorskiego. Dowódcą roty będzie Paweł Tchórzewski, a strażnicy - tak jak w ubiegłym roku - będą ubrani w stylizowane stroje historyczne toruńskich strażników miejskich - poinformowała rzeczniczka prezydenta Torunia Agnieszka Pietrzak.

Na godzinny obchód ulicami starówki straż wychodzi o zmierzchu, czyli ok. godz. 21. Zadaniem strażników jest obwieszczanie zbliżającego się końca dnia i potrzeby zachowania dobrych obyczajów. Żaden z patroli nie odmówi turystom ustawienia się do pamiątkowego zdjęcia, a wszystkim zainteresowanym wydarzeniami kulturalnymi w naszym mieście będą przekazywać ulotki z informacjami o ofercie Muzeum Okręgowego w Toruniu- dodała rzeczniczka.

Stroje strażników to swobodna stylizacja ubiorów XVI-wiecznych, bo w ikonografii miasta niewiele się zachowało historycznych wizerunków straży miejskiej. Ubrani są w białe koszule, szare, pikowane kamizelki z biało-niebieską szachownicą na plecach (barwy Torunia), czerwone spodnie i skórzane buty.

Na głowach strażnicy mają hełmy, w rękach halabardy, zaś ich dowódca nosi czarny biret, a w rękach niesie kołatkę i latarenkę.

Patrole zakończą swą codzienną służbę w ostatnim dniu letnich wakacji.

db2qzpo

Podziel się opinią

Share
db2qzpo
db2qzpo
Więcej tematów