Straż Graniczna i celnicy podpisali porozumienie o współpracy
Komendant warmińsko-mazurskiej Straży
Granicznej i dyrektor Izby Celnej w Olsztynie podpisali porozumienie, które precyzuje zasady współpracy obu służb po
wejściu Polski do strefy Schengen.
Nasze służby są dla siebie naturalnymi partnerami do współpracy. Jednak aby współpraca była lepsza niż jest, należało ją doprecyzować, zaktualizować - powiedział po podpisaniu porozumienia komendant warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej ppłk Przemysław S. Kuźmiński.
Porozumienie precyzuje m.in. zasady wzajemnego przekazywania informacji i współdziałania w nagłych, nietypowych sytuacjach.
Straż Graniczna zajmuje się kontrolą ludzi przekraczających granicę, zaś służba celna - przewożonym przez granicę towarem. Zdarza się jednak, że my szukając towaru znajdujemy przemycanych ludzi, a pogranicznicy - znajdują kontrabandę. W takich sytuacjach należy działać szybko i sprawnie, i podpisane porozumienie precyzuje rozwiązania właśnie tego rodzaju sytuacji - wyjaśnił rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy.
Polska wchodzi do strefy Schengen, która "otwiera" granice Polski z krajami UE 21 grudnia. Jak powiedział Chudy, po tej dacie granica państwowa w woj. warmińsko-mazurskim z obwodem kaliningradzkim "stanie się jedną z najważniejszych w całej Unii, bo jeśli nasze służby coś przegapią, czy zawalą, może się to odbić echem w całej Europie".
Przy okazji podpisania porozumienia funkcjonariusze Straży Granicznej i Izby Celnej prowadzili w Bibliotece Wojewódzkiej w Olsztynie akcję zachęcającą do wstąpienia w szeregi ich służb. Straż Graniczna jeszcze w 2007 roku może zatrudnić 129 osób, Izba Celna - 20.