Straż Graniczna i celnicy podpisali porozumienie o współpracy
Komendant warmińsko-mazurskiej Straży
Granicznej i dyrektor Izby Celnej w Olsztynie podpisali porozumienie, które precyzuje zasady współpracy obu służb po
wejściu Polski do strefy Schengen.
15.11.2007 | aktual.: 16.11.2007 07:42
Nasze służby są dla siebie naturalnymi partnerami do współpracy. Jednak aby współpraca była lepsza niż jest, należało ją doprecyzować, zaktualizować - powiedział po podpisaniu porozumienia komendant warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej ppłk Przemysław S. Kuźmiński.
Porozumienie precyzuje m.in. zasady wzajemnego przekazywania informacji i współdziałania w nagłych, nietypowych sytuacjach.
Straż Graniczna zajmuje się kontrolą ludzi przekraczających granicę, zaś służba celna - przewożonym przez granicę towarem. Zdarza się jednak, że my szukając towaru znajdujemy przemycanych ludzi, a pogranicznicy - znajdują kontrabandę. W takich sytuacjach należy działać szybko i sprawnie, i podpisane porozumienie precyzuje rozwiązania właśnie tego rodzaju sytuacji - wyjaśnił rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy.
Polska wchodzi do strefy Schengen, która "otwiera" granice Polski z krajami UE 21 grudnia. Jak powiedział Chudy, po tej dacie granica państwowa w woj. warmińsko-mazurskim z obwodem kaliningradzkim "stanie się jedną z najważniejszych w całej Unii, bo jeśli nasze służby coś przegapią, czy zawalą, może się to odbić echem w całej Europie".
Przy okazji podpisania porozumienia funkcjonariusze Straży Granicznej i Izby Celnej prowadzili w Bibliotece Wojewódzkiej w Olsztynie akcję zachęcającą do wstąpienia w szeregi ich służb. Straż Graniczna jeszcze w 2007 roku może zatrudnić 129 osób, Izba Celna - 20.