Trwa ładowanie...
dn70wgw
27-05-2016 19:19

Strajk w CZD: w sobotę strajkujące pielęgniarki wznowią rozmowy z dyrekcją. Owsiak apeluje do rządu: Pomóżcie, skoro my Wam pomogliśmy

• Pielęgniarki i dyrekcja CZD deklarują chęć powrotu do rozmów

• Negocjacje mają zostać wznowione w sobotę

• Od wtorku w Centrum Zdrowia Dziecka trwa strajk pielęgniarek

• Wyrazy poparcia dla strajkujących zamieścił na swoim profilu na Facebooku Jerzy Owsiak

• Owsiak zaapelował do rządzących, by włączyli się w rozwiązanie problemu

• "Pomóżcie, skoro my Wam pomogliśmy" - zaapelował Owsiak

dn70wgw
dn70wgw

W sobotę strajkujące w CZD pielęgniarki i dyrekcja powrócą do rozmów - z propozycją, by tego dnia wznowić negocjacje, zwróciły się pielęgniarki. Rzeczniczka Centrum Katarzyna Gardzińska powiedziała, że rozmowy zostaną podjęte; nie została jeszcze potwierdzona godzina.

Pielęgniarki poinformowały, że wysłały pismo do dyrekcji stołecznego Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", żeby rozpocząć rozmowy w sobotę o godz. 9. Wcześniej dyrekcja deklarowała, że jest gotowa do wznowienia rozmów. Rzecznika CZD powiedziała, że rozmowy zostaną podjęte w sobotę; zaznaczyła jednak, że godzina 9 nie została jeszcze potwierdzona.

W szpitalu kolejny dzień trwa strajk. We wtorek rano pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek i poprawy warunków pracy. W czwartek nad ranem przerwano całonocne negocjacje przedstawicielek protestujących i dyrekcji szpitala. Pielęgniarki uznały, że propozycje dyrekcji są nie do przyjęcia, w związku z czym strajk będzie kontynuowany. W piątek przez cały dzień strony rozmawiały z mediami, ale nie ze sobą.

dn70wgw

Dyrekcja szpitala twierdzi, że pielęgniarki strajkują tylko ze względów finansowych. Te przekonują jednak, że domagają się przede wszystkim zwiększenia zatrudnienia, ponieważ obecnie jest ich zbyt mało, by zapewnić pacjentom właściwą opiekę i bezpieczeństwo. - Nieprawdą jest, że strajk dotyczy innych kwestii niż kwestie finansowe, żądania pań pielęgniarek dotyczyły tylko podwyżek - 35 proc. do swoich zarobków - powiedziała w piątek dziennikarzom Gardzińska.

Rzeczniczka mówiła, że dyrekcja czeka na kontakt z pielęgniarkami, nie może skontaktować się z przewodniczącą, rozmowy są wstrzymane. - Próbujemy nawiązać z nimi kontakt, ale jest on utrudniony - przekonywała rzeczniczka.

Przewodnicząca protestujących pielęgniarek Magdalena Nasiłowska przekonywała jednak, że rzeczniczka Instytutu nie próbowała się z nią skontaktować. - Nie siadamy do rozmów, bo nikt nas o tym nie informuje, że chce z nami usiąść, nikt mnie szukał, nie było żadnego telefonu do mnie. Jestem gotowa do rozmów”- zapewniła.

Pielęgniarki: jesteśmy zastraszane

- Zostajemy zastraszane jeszcze bardziej, krążą informacje, że we wtorek CZD będzie zamknięte, zlikwidowane, CZD od wtorku nie będzie, czyli nie ma tu chęci dogadania się, nie ma chęci porozumienia i rozwiązania sytuacji, tylko jest chęć zastraszenia, rodziców, pacjentów i personelu - mówiła dziennikarzom Nasiłowska.

dn70wgw

Pytana, kto przekazuje takie informacje, wskazała na dyrekcję CZD. - Rozumiem, że dyrekcja CZD zaplanowała zbiorowe wypowiedzenia wszystkim pracownikom, czyli mamy naszykowane trzymiesięczne odprawy i na to CZD stać, CZD stać również na to, żeby do tej pory nie było porozumienia - mówiła.

- Nie są przygotowywane żadne wypowiedzenia - ani wypowiedzenia pracy, ani warunków płacy dla żadnych pracowników Instytutu, o czym zresztą poinformowałam pielęgniarki w środę - zapewniła dyrektorka IPCZD Małgorzata Syczewska. - Owszem, trzy panie podniosły swoje kwalifikacje zawodowe i oczekiwały podwyżki, ale nie pytały pracodawcy o zgodę i podwyżki nie dostały, na tym polega wypowiedzenie warunków pracy - dodała.

Przyznała, że jeśli chodzi o możliwość zakończenia działalności Instytutu, "prawnie jest taka możliwość, że przestanie on prowadzić swoją działalność w takiej formie, jaką znamy aktualnie". Podkreśliła, że czeka na zgłoszenie propozycji związków, bo propozycja z jej strony padała - o godz. 6 rano w czwartek. - I od tego momentu czekam na sygnał ze strony związkowej na to, że są gotowi do wznowienia rozmów i drzwi są do tych rozmów otwarte - zapewniła.

dn70wgw

"Już dawno powinnyśmy rozpocząć strajk"

Nasiłowska przekonywała, że w CZD pracuje zbyt mało pielęgniarek i już dawno powinny rozpocząć strajk. - Zagrażałyśmy życiu i bezpieczeństwu wszystkich naszych pacjentów leczonych do tej pory. Czy dyrekcja zdaje sobie sprawę, że powinna wezwać prokuraturę już parę lat temu, bo nie byłyśmy w stanie zapewnić opieki w CZD? - mówiła.

Zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Grażyna Piegdoń zaprzeczyła, że w CZD dopuszcza się do sytuacji, gdy dwie pielęgniarki zajmują się ponad 30 pacjentami. - Rzeczywiście jedną taką sytuację zdiagnozowałam, był to oddział rehabilitacji, gdzie było ponad 50 pacjentów, ale wówczas prace pielęgniarek wspierają opiekunki dziecięce, dzieci mają opiekę - zapewniła.

Wcześniej dyrekcja CZD opublikowała komunikat, w którym m.in. znalazły się informacje dotyczące zarobków pielęgniarek: 6 proc. z nich zarabia poniżej 3 tys. zł brutto, 20 proc. - w przedziale 3 tys.- 4 tys. brutto, 32 proc. w przedziale 4 tys. - 5 tys. brutto , 25 proc. w przedziale 5 tys. - 6 tys. brutto a 17 proc. powyżej 6 tys. zł brutto.

dn70wgw

Nasiłowska przekonywała, że zarobki pielęgniarek, które przedstawia dyrekcja, to średnia, na którą składają się również m.in. zarobki oddziałowych, przełożonych, a także zsumowane godziny nadliczbowe, procedury wysokospecjalistyczne.

- Jeśli podawane przez mnie dane nt. wynagrodzeń pielęgniarek są nieprawdziwe, to może panie ze związku udostępnią państwu swoje wypłaty za kwiecień tak, żeby można było zobaczyć, czy mówię nieprawdę - odpowiedziała Syczewska.

Dyrekcja: przebieg akcji strajkowej budzi wątpliwości

Dyrekcja zaznaczyła, że obecną formę strajku uważa za środek niewspółmierny do oczekiwań strajkujących. Oceniła, że przebieg akcji strajkowej budzi wątpliwości w świetle ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z jej przepisami niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu. W ocenie dyrekcji przebieg akcji strajkowej w CZD sprawił, że doszło do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

dn70wgw

Nasiłowska przekonywała, że strajk jest „jak najbardziej legalny” i przeprowadzony zgodnie z procedurami. - Z tego co wiem, w CZD obecnie jest 200 pacjentów, ich życiu, ani zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pacjentów zabezpieczają lekarze – dodała.

Syczewska poinformowała, że została wezwana na przesłuchanie w związku z doniesieniem w prokuraturze. - To nie znaczy, że nie ma dalszej możliwości rozmowy - zaznaczyła.

Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające

Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Paweł Łapczyński powiedział, że prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające. - Gromadzimy dokumentację, aby podjąć decyzję, czy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa, co by powodowało konieczność wszczęcia śledztwa - poinformował. Jak dodał, trudno obecnie przesądzić, kiedy będzie można podjąć merytoryczną decyzję o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania.

dn70wgw

Owsiak apeluje do rządzących: "Pomóżcie, skoro my Wam pomogliśmy"

"Dzisiaj przeczytałem na pasku Faktów TVN, że spełnienie próśb pielęgniarek grozi zamknięciem szpitala. W taki razie niech problem ten na siebie weźmie w 100% Ministerstwo Zdrowia, a nie Dyrektor CZD. Jest to szpital publiczny, który od lat prowadzi bardzo odpowiedzialną politykę finansową. Jeżeli, z i tak ograniczonych funduszy, brakuje na spełnienie żądań pielęgniarek, to niech o dofinansowanie, albo inaczej mówiąc realne zaplanowanie kosztów, pomartwi się Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Pani Premier" - napisał na swoim profilu na Facebooku Jerzy Owsiak szef WOŚP.

Według niego problemy pielęgniarek są bagatelizowane od wielu lat. "Przypominam strajki okupacyjne w Ministerstwie Zdrowia, strajki pod Urzędem Rady Ministrów, gdzie po raz pierwszy w stosunku do Was protestujących zastosowane magiczne wyłączenie łączności telefonicznej (przypomnijcie sobie, kto to zrobił). Przypominam o ciągle powstających ogniskach strajków pielęgniarek, które najczęściej były sprowadzane tylko i wyłącznie do spraw finansowych" - napisał Owsiak.

W swoim apelu przypomniał, że WOŚP przez lata wspierała Centrum Zdrowia Dziecka. "Za dosłownie kilka tygodni zostanie otwarty nowy, zakupiony przez Fundację za blisko 6 milionów zł, rezonans magnetyczny. Poprzedni, również zakupiony przez nas, padł po 15 latach pracy! Czyli można by powiedzieć, że teraz TO MY UPOMINAMY SIĘ O TE PIENIĄDZE, których nie trzeba było wydawać z budżetu państwa" - napisał szef WOŚP. "Mamy prawo teraz liczyć, że to Państwo Polskie stanie na wysokości zadania i rozwiąże palący problem pielęgniarek z CZD i co za tym idzie, pochyli się nad rozwiązaniem tego problemu w całej Polsce, bo tu mówimy o ratowaniu życia ludzkiego i o standardach, które musimy spełniać jako kraj Unii Europejskiej" - dodał.

Szef WOŚP w rozmowie z TVN24 powiedział wprost: - My się teraz upominamy: pomóżcie, skoro my wam pomogliśmy. Nie bądźmy w sytuacji, w której powiemy, że "nikt nie pracuje". Niech rząd dba o to, by ten szpital pracował, bo to jeden z najlepszych szpitali na świecie.

CZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. W związku ze strajkiem większość pacjentów CZD została wypisana lub odesłana do innych placówek.

dn70wgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn70wgw
Więcej tematów