ŚwiatStrajk powszechny we Francji?

Strajk powszechny we Francji?

Kilka wielkich central związkowych szermuje groźbą strajku powszechnego we Francji, jeśli rząd odmówi wycofania ustawy o umowie o pierwszą pracę (CPE) dla młodych, przeciwko której w całym kraju protestowało w sobotę 1-1,5 mln ludzi.

19.03.2006 | aktual.: 06.04.2006 16:36

Sekretarz generalny centrali Force Ouvriere (FO) Jean-Claude Mailly opowiedział się za wezwaniem związkowców do strajku powszechnego w ramach mobilizacji przeciwko CPE.

Związki zawodowe, studenci i licealiści domagają się wycofania ustawy o CPE. W sobotę wieczorem zaapelowali o to do rządu oraz prezydenta Jacques'a Chiraca. Rzecznik rządu Jean-Fran�ois CopÚ odpowiedział, że nie ma mowy o wycofaniu CPE, ale możliwe jest "poprawienie" ustawy.

Związkowcy nie akceptują takiego rozwiązania. Sekretarz generalny lewicowej CGT Bernard Thibault zapowiedział w niedzielę w radiu France Inter, że będzie postulował przystąpienie do jednodniowego strajku powszechnego, jeśli premier nie wycofa się z ustawy o CPE. Przyjęta przez parlament 9 marca, miałaby ona wejść w życie w przyszłym miesiącu.

Ustawa w sprawie umowy o pierwszą pracę (Contrat Premiere Embauche - CPE) dotyczy wyłącznie młodych ludzi (poniżej 26 roku życia) - niezależnie od poziomu ich kwalifikacji - zatrudnianych w przedsiębiorstwach prywatnych, gdzie pracuje więcej niż 20 pracowników.

Umowa bezterminowa rozpoczyna się okresem dwuletnim, w czasie którego pracodawca może zwolnić młodego pracownika, bez konieczności podawania przyczyny zwolnienia. Ten fakt budzi największe protesty przeciwników CPE.

W wypadku zwolnienia w ciągu dwóch lat okres wymówienia wynosi dwa tygodnie, jeśli zwalniany pracował mniej niż pół roku od zawarcia umowy i miesiąc, jeśli okres od umowy przekroczył pół roku.

Nowa CPE może być ponownie zawarta trzy miesiące później między tym samym pracodawcą i pracownikiem.

Ustawa o CPE ma na celu zachęcenie przedsiębiorstw do przyjmowania młodzieży i ułatwienie tej ostatniej zdobycie stałej pracy.

Premier Dominique de Villepin uznał ją za swą broń w walce z bezrobociem, które dotyka średnio 1/4 młodzieży poniżej 25 roku życia, podczas gdy ogólny wskaźnik bezrobocia we Francji wynosi 9,6%.

Ustawa została przeprowadzona w parlamencie w szybkim trybie, rząd powołał się na artykuł konstytucji, który pozwala uniknąć debaty parlamentarnej, co wywołało szczególne niezadowolenie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)