Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli 2019. Rozmowy "ostatniej szansy" zakończone. "Strata czasu"

Strajk nauczycieli trwa nadal. Nauczyciele nie zamierzają go zawiesić na czas egzaminów. Nic nie zapowiada szybkiego porozumienia z rządem - kolejna tura rozmów zakończyła się fiaskiem. Co z egzaminami gimnazjalnymi? Według danych z kuratoriów oświaty rozpoczną się w środę w całej Polsce.

Strajk nauczycieli 2019. Rozmowy "ostatniej szansy" zakończone. "Strata czasu"Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3skxyy
d3skxyy

Strajk nauczycieli. Po godzinie 15 w Centrum Dialog rozpoczęly się rozmowy związkowców z przedstawicielami rządu. Niestety, nie przyniosły one efektu. Rząd nie przedstawił nowych propozycji. Te, które przedstawili związkowcy i ich pracodawcy, nie zostały zaakceptowane przez stronę rządową.

W strajku, jak informował we wtorek przed południem Sławomir Broniarz, może brać udział ok. 600 tys. nauczycieli. Mimo to, jak przekonuja kuratoria oświaty i MEN w środę w całej Polsce rozpoczną się egzaminy gimnazjalne.


Trwa łączenie
20:58, 09.04.2019


Komentuj
20:58, 09.04.2019

Jest reakcja szefa ZNP na wywiad Mateusza Morawieckiego w TVP Info. 


1
20:27, 09.04.2019

- Mam nadzieję, że dojdzie do wyciszenia protestów, a nie do radykalizacji. Dziękuję tym wszystkim nauczycielom oraz pedagogom, którzy zgodzili się wziąć udział w komisjach egzaminacyjnych w tej awaryjnej sytuacji, by egzaminy mogły się odbyć - mówił w TVP Info Morawiecki.

6
20:14, 09.04.2019

- Problemy w oświacie wymagają podejścia systemowego, chciałem zaproponwać środowiskom oświatowym - związkowcom i nauczycielom - okrągły stół. Jeszcze raz apeluję o zawieszenie protestu w trakcie egzaminów, by uczniowie mogli je w założonym terminie napisać - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w TVP Info. - Chciałbym, by od razu po świętach odbyła się debata w formie okrągłego stołu, w której wzięliby udział również rodzice - mówił. I dodał, że byłby "bardzo chętnie" patronem takich obrad.

84
Chabrowy Rekin

Pinokio, wyluzuj, to nie jest temat do żartów, naprawdę

Atramentowy Żubr

Strajkować można I kilka miesięcy tylko Zapytajcie Broniarza czy wam zapłaci za strajk. sprzeda któryś z budynków ZNP i kasa bedzie.

Rdzawy Chrząszcz

Ja żona i syn jesteśmy zatwardziałymi pisowcami od zawsze. Jednak po takiej manipulacji i tylu kłamstwach ile usłyszeliśmy z pańskich ust i innych polityków rządowych, postanowiliśmy, że w...

Wszystkie komentarze (84)
19:55, 09.04.2019

- Strajk nauczycieli nie może potrwać do egzaminów maturalnych z tego względu, że w przyszłym tygodniu mamy kwestię przerwy świątecznej, a więc zapewne zostanie w środę ogłoszone zawieszenie strajku, a wznowienie być może dopiero na początku maja - stwierdził Sławomir Wittkowicz w "Wydarzeniach i Opiniach" w Polsat News.

43
Trawiasty Pies

Weźcie się do roboty. 40 godzin w tygodniu nie 18. Kto was przymusza żeby w domu klasowki sprawdzać. POpracujesz jeden z drugim 40 godzin będziesz miał w pracy czas na wszystko.

Ceglasty Mors

hahaha Zawieszenie na święta xD Hipokryzja!!!!!!

Herbaciany Pies

bezterminowy strajk a przerywają sobie na święta . DOBRE ! PARANOJA !

Wszystkie komentarze (43)
19:51, 09.04.2019

- Żeby nie było dramatu jutro. To jest najważniejsza sprawa. Mam informacje z różnych źródeł, z obu stron, że zabezpieczone będą te egzaminy. Chciałbym uspokajająco, może naiwnie, ale chyba nie, powiedzieć, że jutro nie będzie najgorszej rzeczy, żeby dzieci nie płaciły rachunków za dorosłych – mówił Tadeusz Cymański w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News. 

4
19:46, 09.04.2019

- Nie wiem, z jakiego powodu rządzący nie darzą szacunkiem nauczycieli. Poczucie bezkarności rządzących jest tak wielkie, że oni uważają, że nauczyciele nie mają prawda odejść ze szkół - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. - PiS przestał był prawem i sprawiedliwością. Powinniśmy mówić o tej partii mówić: PIC - dodał.

8
19:43, 09.04.2019

-  W 2023 roku nauczyciel ma zarabiać w Polsce tyle, co poseł na Sejm. To jest bardzo poważna oferta, która leży na stole. Nie rozumiem jednak czemu dwa związki nie zaakceptowały naszych propozycji. Jesteśmy wiarygodni, jak coś zapowiadamy, to robimy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. 

48
Malinowy Orzeł

18 godzin w tygodniu i zle darmozjadom...do fabryki i robic 240godzin to zobaczymy

Burgundowa Wiewiórka

Wiarygodność PIS to czysta abstrakcja.A Pan Sellin to już wielokrotnie się popisywał swoimi wywodami za które potem przepraszał.

Niebieski Robak

To nie lepiej dać teraz tego tysiaka? Toć to czysta oszczędność.

Wszystkie komentarze (48)
19:34, 09.04.2019

- Odpowiedzialność za to, co się dzieje ponosi państwo. To państwo powinno zapewnić spokojny egzamin młodym ludziom - stwierdził Frasyniuk..   

6
19:33, 09.04.2019

Władysław Frasyniuk o strajku nauczycieli 2019 w "Faktach po Faktach" w TVN24: Mam wrażenie, że nauczyciele to nie jest docelowy wyborca PiS. Sprawdzili i wyszło im, że nie warto w tę grupę inwestować. 

3
19:20, 09.04.2019

"Jutro jest bardzo ważny dzień dla tysięcy uczniów. Trzymam kciuki za wyniki egzaminów. Dziękuję nauczycielom, którzy pracują i tym, którzy jutro będą ze swoimi uczniami. Jak mówiłam wcześniej potrzebujemy nowego paktu dla oświaty. To nasza wspólna sprawa, rozmawiajmy!" - napisała na swoim profilu na Facebooku wicepremier Beata Szydło.

37
Beżowy Żubr

Wow

Kasztanowa Rozgwiazda

Ta się wypowiedziała co najbardziej chętna do rozmów!

Siny Koń

sołtysowa krowa 500+ to wasz cel

Wszystkie komentarze (37)
19:01, 09.04.2019

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia prawnie wiążący i oficjalny komunikat: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz być zmuszani do strajku. Zobacz więcej.

22
18:56, 09.04.2019

- Minister Zalewska bierze udział w negocjacjach, tylko siedzi z boku. Głosem MEN jest wiceminister Kopeć - stwierdził szef ZNP w TVN24. 

2
18:53, 09.04.2019

Kolejny wpis nauczyciela w serwisie dziejesie.wp.pl. "Jestem nauczycielem. W poniedziałek poszedłem do pracy i podpisałem listę strajkową. Rozmawiałem z innymi nauczycielami i odczuwałem pustkę. Czułem się źle. Brakowało mi uczniów. Od wtorku jestem łamistrajkiem. Tak, też chcę zarabiać więcej, bo płace w szkolnictwie są niskie. Jednakże nie ma we mnie zgody na to, by utrudniać życie dzieciom. Oni mi nic nie zrobili, wręcz przeciwnie, zawsze mogłem liczyć na uczniów mojej szkoły - nawet tych największych urwisów. Nigdy mi nie odmówili pomocy przy organizacji jakiegoś szkolnego przedsięwzięcia, dlatego teraz oni mogą liczyć na mnie. Jestem łamistrajkiem, ponieważ nie ma we mnie zgody, by się od nich odwrócić. Nie potrafię. Dziś koleżanka z pracy powiedziała mi, że nie powinniśmy rozmawiać, bo mówi się o mnie, że jestem łamistrajkiem, a do takich jest zakaz odzywania się. Jest to po prostu przeurocze. A szczególnie jak słyszę dalekie rozmowy, że szkoła jest fajna bez uczniów. O zgrozo. Według mnie bez uczniów jest beznadziejna. Co tu robić, po co tu przesiadywać? Uczniowie są sensem istnienia szkoły. Przykre, że trzeba to tłumaczyć niektórym nauczycielom - na szczęście niewielu. Kochane koleżanki i koledzy. Popieram Wasze postulaty i jestem z Wami, ale do szkoły przyszedłem by pracować z młodzieżą. Moja trudna sytuacja nie przesłania mi tego co jest w tej pracy najważniejsze - drugiego człowieka. Na co dzień pracuje w oparciu o relacje z uczniami, wspólnie rozwiązujemy różne problemy, rozmawiamy i co miałbym im teraz powiedzieć? Że pieniądze są ważniejsze od nich? Nie rozumiem, dlaczego nikt z mądrych związkowców nie pomyślał o tym, by strajkować wspólnie z uczniami? Zrezygnować z zajęć dydaktycznych i tylko z nich. Za to można by prowadzić z uczniami dyskusje, zagrać z nimi w piłkę, obejrzeć film, zrobić dzień gier planszowych, szkolny pokaz mody z rzeczy z odzysku, zorganizować akcję sprzątania miasta, ... - przede wszystkim zapewnić im opiekę i być z nimi w relacji. Tym bardziej, że z tego co obserwujemy w internecie oni nas wspierają, są z nami. Pikietują przed ministerstwem. A my co? To nie tylko dla nas jest trudny czas, ale i dla nich i dla ich rodzin również. Nie stawiajmy się po dwóch stronach barykady. Podziękujmy rodzicom za wsparcie nas w negocjacjach z rządem i odwdzięczmy się. Zaopiekujmy się dzieciakami, odciążmy rodziców (nie dodawajmy im dodatkowych zmartwień i problemów) i w końcu przeprowadźmy egzaminy. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Pracuje w dwóch placówkach. Moja żona też jest nauczycielką. Nie urwałem się z choinki. Cała ta sytuacja targa mną wewnętrznie. U mnie też czara goryczy przelała się dawno, wiele lat temu. Nie chcę już słyszeć, że zawód nauczyciela to misja (choć to prawda) i że nadal mam się poświęcać. I nikogo do tego nie namawiam. Nie ogrywajmy się na społeczeństwie. WALCZMY - ale z głową i przede wszystkim wspólnie".

69
Beżowa Kozica

Szacunek za zdrowy rozsądek. Szkoda, że czerwony broniarz wysługuje się nauczycielami w celu osiągnięcia własnych korzyści politycznych. 15% podwyżki, 1000zł dodatku dla stażystów i kilka innych...

Złocista Wiewiórka

Szacunek dla takich nauczycieli :)

Lawendowy Żubr

artykuł na zamówienie, nikt nie będzie taki szlachetny za miskę ryżu

Wszystkie komentarze (69)
18:50, 09.04.2019

Wpis nauczycielki i matki trójki dzieci w serwisie dziejesie.wp.pl. "Jestem mamą trójki dzieci. Aktualnie najstarsze uczy się w liceum-maturzystka, pozostała dwójka w podstawówce. Od wczoraj opiekuje się nimi babcia. Ja w pracy strajkuję. Walczę o dobrą edukację, o przyszłość moich i innych dzieci, o godność i szacunek. Nie tylko o pieniądze. Chociaż one też są ważne. Po 15-stu latach pracy, jako nauczyciel zarabiam na etacie 2300. Żeby dać jakoś radę biorę dodatkowe pół etatu, rozbite na kolejne placówki. Pracuję od 8 do 15,30. Przychodzę do domu, chwila przerwy i do dokumentów, których przyniosłam całą torbę. W międzyczasie lekcje z córką według nowego przeładowanego programu. Do tego kolejne już studia, bo przecież nie będzie tyle godzin na kolejny rok. I jeśli ktoś mówi, że mało godzin pracujemy to nie zna specyfiki tej pracy. Bo to nie tylko praca z kredą przy tablicy, ale też ogromna odpowiedzialność za dzieci i ciągły stres. Chcę uczyć, ta praca to moja pasja, ale chcę też godnie żyć. Nauczycielka."

13
18:33, 09.04.2019

-  Słyszałem o propozycjach "kupowania" nauczycieli egzaminatorów. Jeśli nauczyciel chce zawiesić udział w strajku na czas egzaminów ma do tego prawo - stwierdził w programie "Tak jest!" w TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz.

11
18:18, 09.04.2019
pilne

Egzamin gimnazjalny 2019. Z najnowszych informacji przekazywanych przez kuratoria oświaty wynika, że mimo strajku nauczycieli egzaminy gimnazjalne rozpoczną się w środę w całej Polsce. Jak ustalili dziennikarze RMF FM problemy mogą mieć tylko uczniowie szkół w Radomiu i Płocku na Mazowszu.

21
Brzoskwiniowy Pingwin

Czas na strajki okupacyjne

Kasztanowa Rozgwiazda

Nie dajmy się skłócić i podzielić! OKUPACJA! Nie wpuszczać łamistrajków!

Marchewkowy Zając

Oby się nie odbyły! Ludzie nie idźcie pomagać! Niech rząd i ministrowie sami sobie idą do komisji! Pójdziecie do komisji i nie dostaniecie ani grosza za to! Warto? Nie przychodźcie!

Wszystkie komentarze (21)
17:47, 09.04.2019

"Strajk trwa dopiero drugi dzień, a już takie słowa oburzenia i pretensji. Gdzie empatia? Gdzie odrobina obywatelskiej postawy. Obawiam się, że gdyby dzisiejsze pokolenie 30-, 40-latków miało organizować strajki i protesty w latach 70. i 80. to do tej pory bylibyśmy w PRL-u. Jaką postawę prezentujecie swoim dzieciom, czego ich uczycie? Że nie warto walczyć o godność i szacunek, że nie należy przeciwstawiać się społecznej niesprawiedliwości? I jeszcze jedno, zastanówcie, ile z waszych dzieci w niedalekiej przyszłości zasili tak przez Was krytykowaną kadrę nauczycielską?" - pisze kolejni internauta.

34
17:45, 09.04.2019

Kolejny wpis internauty nadesłany poprzez serwis dziejesie.wp.pl. " Jestem tak głęboko zbulwersowany poczynaniami rządu, że jestem gotów oddać 30 proc. swojego miesięcznego dochodu, żeby wesprzeć nauczycieli w ich walce o godność i poprawę standardów nauczania. Zaznaczam, że nie jestem nauczycielem, ale wyznawcą zasady 'Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

18
17:37, 09.04.2019


Komentuj
17:35, 09.04.2019


Komentuj
17:34, 09.04.2019

Egzaminy gimnazjalne 2019.


  

Komentuj
17:32, 09.04.2019

Rząd zaprosił związkowców na rozmowy, ale nie przygotował żadnej nowej propozycji. Co zaproponowali związkowcy?  -  Chcąc zniwelować poczucie napięcia, zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie, wyjście naprzeciw oczekiwaniom rządu. Ta propozycja to rozdzielenie podwyżek 30-procentowych na trzy transze po 10 proc - mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP - Podtrzymujemy decyzję o kontynuacji strajku, a wszystkim nauczycielom, którzy się dołączyli, dziękuję za poświęcenie i gest odwagi - dodał.

2
17:24, 09.04.2019


34
Orzechowy Pingwin

Śmiechu warte Leszczyna mierna była nauczycielka a w rządzie PO I PSL wice -minister Finansów , kto ją wybrał jakie ona ma ekonomiczne kompetencje , w tym czasie była loteria paragonowa i dziwnym...

Seledynowy Pies

Wybitni tego świata twierdzą, że społeczeństwem mniej wyedukowanym lepiej się steruje... Poziom w szkołach to już w większym przypadku dno. Perspektyw odbicia zero do tego szczucie nauczycieli...

Beżowy Wąż

Aż przykro się robi czytając takie polityczne gadki

Wszystkie komentarze (34)
17:23, 09.04.2019

Strajk nauczycieli 2019. Prezentujemy kolejna opinię internauty przesłaną na serwis dziejesie.wp.pl. "W pełni popieram strajk nauczycieli. Nie wiem kto wierzy w tą propagandę PiS. Zawód nauczyciela to ciężki kawałek chleba. Dlaczego rodzice nie protestowali gdy strajkowali lekarze, pielęgniarki, pracownicy sądów, gdy chorowała policja, gdy rolnicy blokowali stolicę, gdy protestowali kierowcy taxi. Można mieć wrażenie, że niektórzy autorzy wpisów uczyli się pisać i czytać gdzieś w podziemiu. Lub wręcz urodzili się od razu wykształceni, mieli zawód, pracę a szkoła to epizod, który nie wystąpił w ich życiu. Powodzenia nauczyciele". 

10
16:54, 09.04.2019

- Nic nowego nie zostało zaproponowane. Rząd nie zna zasad negocjacji. Wolałabym, żeby następne spotkanie odbyło się z propozycją dla związkowców - dodała szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias. 

42
Mahoniowy Gawron

Ta pani uważa się za mediatora? Dziwne... Opowiadając się po jednej ze stron, okazując zniecierpliwienie, komentując i krytykując postawę jednej ze stron, ujawniła swoją niekompetencję. Ktoś inny...

Amarantowy orzeł

to było do przewidzenia. Próba sił. Na całym świecie tak jest a W się czego spodziewaliście? Tylko dlaczego PiS tak się uparł akurat na nauczycieli? Przecież m.in. Zalewska i A. Duda-Kornhauser to też...

Siny Koń

Dajcie zyc!!!!!!!

Wszystkie komentarze (42)
16:52, 09.04.2019

-  Zerowa reakcja na nasze propozycje i argumenty przedkładane przez stronę pracodawców świadczą o złej woli rządu - powiedział Wittkowicz  

13
d3skxyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3skxyy
Więcej tematów