Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli 2019. Anna Zalewska odpowiada Sławomirowi Broniarzowi: nie widzimy zagrożenia dla matur

Apele Beaty Szydło na nic się zdają. Nauczyciele nieprzerwanie strajkują od poniedziałku i nie mają zamiaru się poddać. Według resortu edukacji egzaminy gimnazjalne przebiegły spokojnie. Piątkowe - z języków obcych - również. Zapraszamy na naszą relację z piątego dnia strajku nauczycieli.

Strajk nauczycieli 2019. Anna Zalewska odpowiada Sławomirowi Broniarzowi: nie widzimy zagrożenia dla maturŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d2t9e8w
d2t9e8w
RELACJA NA ŻYWO
Trwa łączenie
29 min temu

Portal Ukraińska Prawda potwierdza, że siły obrony powietrznej Ukrainy odpierają w obwodzie kijowskim atak wrogich dronów.


"W obwodzie działa obrona przeciwlotnicza! Przestrzegać ciszy informacyjnej - nie filmować ani nie zamieszczać w sieci działania sprzętu przeciwlotniczego" - przypomina serwis.

49 min temu

Mieszkańcy obwodu kijowskiego są ostrzegani przed zagrożeniem atakami dronów. W regionie działa obrona powietrzna, alerty przeciwlotnicze uruchomiono też w innych obwodach kraju.

00:00

Ścigamy Władimira Putina, bo deportację ukraińskich dzieci do Rosji umożliwił dekret prezydencki, zgodnie z którym ukraińskie dzieci mogą otrzymać rosyjskie obywatelstwo i być adoptowane przez Rosjan - powiedział we wtorek w wywiadzie dla telewizji CNN prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan.

23:40, 21.03.2023

- Możemy przeciwdziałać rosyjskiemu terrorowi i to skutecznie. A najlepszym tego dowodem jest nasze doświadczenie. Doświadczenie, jakie Ukraińcy zdobyli już w wypędzaniu rosyjskich okupantów - mówi Wołodymyr Zełenski w udostepnionym nagraniu.

23:18, 21.03.2023

Bursa jednego z prawosławnych klasztorów w Odessie została zniszczona w wyniku rosyjskiego ostrzału. Nie ma informacji o ofiarach. 

22:55, 21.03.2023

Władimir Sołowjow to czołowy propagandysta putinowskich mediów, który prowadzi swój program w publicznej rosyjskiej telewizji. W najnowszym odcinku doszło do groźnie wyglądającej sytuacji. Wszystko nagrały kamery.

22:36, 21.03.2023

Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w Kramatorsku w obwodzie donieckim.

22:19, 21.03.2023

- Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Przywódca podkreślił, że "dzisiaj Ukraina zaczęła obchodzić pierwszą rocznicę pierwszych zwycięskich bitew pełnowymiarowej wojny". - Walk na północy naszego kraju, które doprowadziły do ucieczki okupanta. To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun - malutką wieś w obwodzie kijowskim, która stała się pierwszym wielkim krokiem naszego państwa w stronę wygranej w tej wojnie - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu. 


- Były też inne takie kroki. Bitwa o Hostomel. Walki o Irpień. Walka w obwodzie czernihowskim i sumskim. Walka o Wyspę Węży. Zaciekłe walki na południu Ukrainy i nasza wyjątkowa obronna operacja, która przywróciła wolność obwodowi charkowskiemu - kontynuował.

21:59, 21.03.2023

W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot; ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła we wtorek agencja AP.


Po szkoleniu w Niemczech żołnierze udadzą się na Ukrainę wraz z baterią systemu Patriot, której przekazanie zostało ogłoszone przez USA pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie ma jeszcze potwierdzonej daty rozmieszczenia amerykańskich wyrzutni na Ukrainie, lecz rozmówcy agencji AP zapewniali, że stanie się to "szybciej, niż pierwotnie zakładano".

21:44, 21.03.2023

- To (Putin) jest człowiekiem, który nie ma zbyt wielu przyjaciół na arenie międzynarodowej. Można ich na dobrą sprawę policzyć na palcach jednej ręki, więc potrzebuje wsparcia prezydenta Xi, bo kończą mu się zasoby (broni), kończą mu się żołnierze, jego wojsko stale jest kompromitowane (...). On potrzebuje pomocy od prezydenta Xi i na tym polega cała ta wizyta. A czy przyniesie jakieś rezultaty, to zobaczymy - powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Pytany o szacunki administracji USA na temat zużycia amunicji i rosyjskich strat, Kirby ocenił, że Rosja wykorzystała tysiące rakiet i miliony sztuk amunicji artyleryjskiej oraz prawdopodobnie straciła ponad 100 tys. żołnierzy, wliczając w to zabitych i rannych. Zaznaczył jednocześnie, że Rosja otrzymuje wsparcie z Iranu i Korei Północnej, które prawdopodobnie będzie kontynuowane.

Kremlin
21:41, 21.03.2023

Kirby ocenił, że Chiny nie mogą być uważane za bezstronnego obserwatora konfliktu, bo nigdy nie potępiły agresji i kontynuują wspieranie Rosji, choć jak dotąd nie zdecydowały się wysłać jej śmiercionośnej broni. Dodał też, że nic, co usłyszał od Putina i Xi nie sugeruje, by koniec rosyjskiej agresji miał nastąpić wkrótce.

Jednocześnie rzecznik określił relację obu państw jako "małżeństwo z rozsądku", a nie sojusz i dodał, że Rosja jest w nim słabszym partnerem. Stwierdził, że o ile Xi widzi w Putinie "przeciwwagę dla amerykańskich wpływów" w Europie i na świecie, to Putin widzi w Xi "potencjalnego stronnika".

PAP
21:38, 21.03.2023

Partnerstwo Rosji i Chin jest małżeństwem z rozsądku, a nie sojuszem - ocenił we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Z przekąsem skomentował też fragmenty wspólnego oświadczenia przywódców tych krajów, Władimira Putina i Xi Jinpinga, o szanowaniu Karty Narodów Zjednoczonych.

- Chciałbym zauważyć, że obie strony właśnie powiedziały, że - cytuję - "cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych muszą być przestrzegane" (...). Cóż, zgadzamy się z tym. Przestrzeganie Karty oznaczałoby, że Rosja powinna wycofać swoje siły z terytorium Ukrainy, innego członka ONZ - mówił Kirby w Białym Domu, komentując podpisane we wtorek przez Putina i Xi wspólne oświadczenie o pogłębieniu współpracy.

Jak dodał rzecznik, gdyby faktycznie - jak napisali Putin i Xi - chcieli oni "powstrzymania wszystkich kroków, które prowadzą do eskalacji napięć i przedłużania konfliktu", Rosja mogłaby wycofać swoje siły, albo przynajmniej "przestać bombardować szpitale i szkoły", czy masowo wywozić dzieci z Ukrainy.

Kremlin
d2t9e8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t9e8w
Więcej tematów