Trwa ładowanie...

Strajk Kobiet wraca. Manifestacje rok po orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Mija prawie rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Strajk Kobiet planuje ponownie wyjść na ulice. Zapowiada manifestacje, które mają się odbyć na ternie całej Polski.

Strajk Kobiet wraca. Manifestacje rok po orzeczeniu TK w sprawie aborcji Strajk Kobiet wraca. Manifestacje rok po orzeczeniu TK w sprawie aborcji Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dbw77du

22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP.

To wywołało masowe protesty w całej Polsce. Głównym inicjatorem była organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet z Martą Lempart na czele.

Strajk Kobiet rok po wyroku TK ws. aborcji

Rok po tych wydarzeniach protestujący wrócą na ulice. Pojawiły się zapowiedzi manifestacji, które mają odbyć się na terenie kraju pod hasłem "Bronimy życia".

dbw77du

"Bronimy naszego prawa do aborcji, naszego elementarnego prawa do decydowania o sobie i swojej przyszłości, naszego prawa do podstawowych usług medycznych, do zdrowia fizycznego i psychicznego, prawa do bezpieczeństwa i wolności. STOP nielegalnej działalności upolitycznionego pseudotrybunału mgr. Przyłębskiej! STOP dyktaturze i pogardzie wobec kobiet!" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

"W Warszawie spotykamy się na rondzie Praw Kobiet o godz. 18. W całej Polsce wychodzimy na ulice w godz. 16-20" - dodano.

Taką akcję zapowiadała w niedawnym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" sama Lempart: - Szykujcie się na rocznicową blokadę Warszawy 22 października. Pod flagą unijną, biało-czerwoną, tęczową i uchodźczą oraz oczywiście zieloną: symbolem legalnej aborcji - oświadczyła aktywistka.

Czarny scenariusz dla rządu PiS. Ekspert ostrzega

Jak podaje "GW", dodatkowo w stolicy będą zbierane podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą liberalizującą przepisy aborcyjne "Legalna aborcja bez kompromisów".

dbw77du

Projekt zakłada m.in. prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu, wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę, rozszerzenie programu badań prenatalnych oraz zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbw77du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbw77du
Więcej tematów