Trwa ładowanie...

Strajk kobiet. Polskie Babcie ramię w ramię z protestującymi

Polskie Babcie to ruch społeczny, do którego należą niezwykle aktywne starsze panie. Jego członkinie od kilku lat regularnie biorą udział w protestach przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości. Teraz zdecydowały się wesprzeć strajk kobiet.

Share
Strajk kobiet. Polskie Babcie ramię w ramię z protestującymi
Strajk kobiet. Polskie Babcie ramię w ramię z protestującymiŹródło: Facebook
d21r6oi

Założycielkami ruchu Polskie Babcie są trzy kobiety Iwonna Kowalska, Krystyna Piotrowska i Izabella Koniarska. Celem pań, jak same mówią, jest obalenie stereotypu "starej baby" poprzez wspieranie inicjatyw organizowanych przez młodych ludzi.

Strajk kobiet. "Nikt nie da Wam w prezencie żadnego prawa wyboru"

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej w sprawie przerywania ciąży z powodu ciężkich nieodwracalnych wad płodu, Polskie Babcie postanowiły wesprzeć protestujących przeciwko tej decyzji Polaków. Krystyna Piotrowska na Facebooku zachęcała młode kobiety do walki o swoje prawa.

d21r6oi

"Jeśli Wy, młode kobiety, nie zawalczycie o siebie to nikt nie da Wam w prezencie żadnego prawa wyboru. Ja to wiem od dawna, nawet wówczas, gdy Was nie było obok mnie na ulicznym proteście. Polskie Babcie mimo, że są „stare” bardzo Was wspierają, bo jesteście naszymi córkami i wnuczkami, bo jesteśmy ludźmi ceniącymi wolność i prawo do wyboru, bo mamy ogromne pokłady empatii i potrafimy współodczuwać, bo wiemy co to jest trud ciąży, porodu i wychowania dziecka" - czytamy we wpisie Piotrowskiej.

Jarosław Kaczyński jak Wojciech Jaruzelski? Rafał Trzaskowski mówi o "prowokacji"

Strajk kobiet. Polskie Babcie apelują: "Nie generalizujcie"

Na profilu Polskich Babć na Facebooku pojawił się apel członkiń tej organizacji. Babcie wzywają ludzi młodych by przestali generalizować i dostrzegli, że wśród osób starszych jest dużo ludzi, którzy wspierają ich inicjatywy i dążenia.

"Jesteśmy z młodymi i dla nich. Staramy się obalić stereotyp "moherowych" babć. Bronimy demokracji, Konstytucji, Sądów i Prokuratury, prawa wyboru, praw człowieka, szykanowanych i wykluczanych. Organizujemy własne protesty, przyłączamy się do wszystkich, które zgodne są z naszymi poglądami i ideałami. Jesteśmy zawsze z Młodymi Ludźmi, klimat, przemoc w rodzinie, prawa kobiet... Walczymy o przełamanie uprzedzeń i stereotypów. Jak widać mało skutecznie. Dostaje nam się w tej chwili po głowach od tych młodych ludzi, o których walczymy od lat. W postach i komentarzach, wypowiedziach w mediach stale pojawiają się oskarżenia, że to "stare baby", stare pokolenie jest winne, że ograniczono prawa kobiet" - czytamy w facebookowym wpisie.

d21r6oi

Polskie Babcie poprosiły o dostrzeżenie ich wysiłków i porzucenie szkodliwych stereotypów. "A zatem prosimy, nie generalizujmy i nie polaryzujmy się pokoleniowo. Nie wszystkie babcie są moherowe, są też tęczowe. Jeszcze raz powtarzamy: Jesteśmy z Wami i dla Was w każdej słusznej sprawie i to bardzo aktywnie" - zapewniły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21r6oi

Podziel się opinią

Share
d21r6oi
d21r6oi
Więcej tematów