Trwa ładowanie...
d42u9tn

Strajk Kobiet. Adam Bodnar o policji. RPO ocenia zapowiedź Ziobry

Kontrowersje wokół działań policji podczas Strajku Kobiet nie ustają. - Zostało wydane polecenie polityczne - stwierdza Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem zapowiedź Zbigniewa Ziobry ścigania osób ujawniających dane policjantów to "odwracanie kota ogonem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk Kobiet. Adam Bodnar o policji. RPO ocenia zapowiedź Ziobry
Strajk Kobiet. Adam Bodnar o policji. RPO ocenia zapowiedź Ziobry (PAP, Fot: Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)
d42u9tn

Po działaniach policji podczas środowego protestu Strajku Kobiet w Warszawie opozycja domaga się odwołania szefa stołecznej komendy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonariusze nie działali samowolnie.

- Zostało wydane polecenie polityczne, żeby policja reagowała bardzo ostro na wszelkie przejawy gromadzenia się ludzi, a szczególnie te, które szkodzą interesom politycznym - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Adam Bodnar, pytany o ocenę służb m.in. na pl. Powstańców Warszawy.

RPO dodał, że teraz "następuje usprawiedliwienie polityczne ze strony przełożonych" mundurowych, których działania są krytykowane.

d42u9tn

Zobacz też: Strajk Kobiet. Wiceminister Sellin "zmienił nazwę" protestów

- To, że komenda stołeczna policji czuje się usprawiedliwiona, bo przełożeni mówią, że wszystko jest ok, to jeden z naszych głównych problemów - mówił gość TVN24.

Zdaniem Bodnara w zachowaniu policji wobec protestujących na ulicach w ostatnich latach nastąpiła zmiana. RPO stwierdził, że mamy "absolutnie do czynienia ze zwiększeniem siły, poziomu reakcji i większą determinacją".

d42u9tn

Zauważył również, że dawniej mundurowi szanowali immunitety: poselski i senatorski.

Strajk Kobiet. RPO ocenia zapowiedź Ziobry

Adam Bodnar w "Faktach po Faktach" odniósł się także do niedzielnego oświadczenia ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ws. postępowań wobec osób, które upubliczniły nazwiska i adresy policjantów.

- Do tej pory się nie zdarzało, żeby nieoznakowani funkcjonariusze i w żaden sposób się nie przedstawiający, od razu sięgali po środki przymusu bezpośredniego - zauważył RPO, nazywając też działania Ziobry "odwracaniem kota ogonem".

- To jest teraz poszukiwanie jakiejkolwiek próby zaczepienia osób, które protestują przeciwko takiemu postępowaniu policji, co więcej - osób, które czują się bezbronne - komentował RP.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42u9tn

Podziel się opinią

Share
d42u9tn
d42u9tn
Więcej tematów