PolskaStopa rezerwy obowiązkowej w dół

Stopa rezerwy obowiązkowej w dół

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 punktu procentowego, do 4,5%, w związku ze zniesieniem przez NBP możliwości utrzymywania 10-procentowej rezerwy w gotówce w kasach banków - podała w środę RPP.

19.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Ostatni raz RPP obniżyła rezerwę obowiązkową w 1999 r. Było to możliwe dzięki stopniowemu zmniejszaniu się nadpłynności systemu bankowego oraz konwersji niezbywalnych zobowiązań budżetu państwa na zbywalne skarbowe papiery wartościowe.

Rezerwa została wówczas obniżona do poziomu 5% dla wszystkich rodzajów zobowiązań będących podstawą jej naliczania.

W niedzielę wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski powiedział, że RPP mogłaby jeszcze w tym roku obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej.

W Założeniach Polityki Pieniężnej na 2002 r. NBP napisał, że ewentualnej decyzji dotyczącej obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej może towarzyszyć zniesienie możliwości utrzymywania części rezerwy obowiązkowej w formie pieniądza gotówkowego w kasach banków.

Bratkowski powiedział na początku grudnia, że powodem ewentualnego obniżenia rezerwy jest dążenie do zmniejszenia luki pomiędzy oprocentowaniem depozytów i kredytów. Obniżenie rezerw obowiązkowych przez RPP może zwiększyć dochody do budżetu - poinformował w środę minister finansów Marek Belka.

Decyzja RPP może zwiększyć dochody budżetowe, ponieważ poprawi się sytuacja banków i zmniejszona zostanie presja na zmniejszanie oprocentowania depozytów bankowych - powiedział Belka. Rząd przyjął w ustawie budżetowej na przyszły rok dochody na poziomie 143,97 mld zł. (jd)

Zobacz także
Komentarze (0)