ŚwiatStoltenberg: NATO wesprze operację koalicji przeciwko IS

Stoltenberg: NATO wesprze operację koalicji przeciwko IS

• Sojusz wyśle nad Syrię i Irak samoloty systemu wczesnego ostrzegania
• "Umożliwi to intensyfikację nalotów na cele IS"
• USA apelują o jeszcze większy wkład w zwalczanie dżihadystów

Stoltenberg: NATO wesprze operację koalicji przeciwko IS
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

"Zdecydowaliśmy o zwiększeniu naszego wsparcia dla międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Zgodziliśmy się co do zasady na użycie natowskich samolotów rozpoznawczych AWACS, by uzupełnić samoloty AWACS należące do poszczególnych krajów - oświadczył sekretarz generalny NATO na konferencji prasowej w Brukseli podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu. Jak dodał, szczegóły ustalą wojskowi.

Według Stoltenberga NATO zapewni w ten sposób praktyczne wsparcie koalicji, umożliwiając jej intensyfikację nalotów na cele IS.

O wysłanie samolotów zwróciły się Stany Zjednoczone. Szef Pentagonu Ash Carter przewodniczy w kwaterze głównej NATO spotkaniu ministrów obrony 49 państw tworzących koalicję przeciwko IS, w tym wszystkich członków NATO. Carter zapowiedział, że zwróci się do pozostałych państw o zwiększenie wkładu w zwalczanie IS, zarówno militarnego, jak i innego rodzaju, np. finansowego.

W środę szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko IS. Jak dodał, szczegóły mają zostać ustalone w ciągu najbliższych tygodni, ale wstępne rozmowy dotyczyły udziału w działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych. Macierewicz podkreślił, że Polska widzi zaangażowanie na tym polu "w szerokim aspekcie", "licząc, że zarówno Stany Zjednoczone jak i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością".

Jak poinformował Stoltenberg, ministrowie obrony zatwierdzili w czwartek szczegółowy plan, który ma zwiększyć zdolność NATO do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Omówili też sytuację w Afganistanie.

W czwartek w Brukseli zebrała się też komisja NATO-Gruzja. - Sojusznicy pochwalili wysiłki Gruzji na rzecz wzmocnienia instytucji demokratycznych, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w kluczowych obszarach, w tym praworządności i niezawisłości sądów. Wszystkie kraje NATO w pełni popierają integralność terytorialną i suwerenność Gruzji, w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - powiedział Stoltenberg.

Podczas spotkania dokonano przeglądu wdrożenia pakietu wsparcia dla Gruzji, który Sojusz przyjął we wrześniu 2014 roku na szczycie w Newport oraz przedyskutowano dalszy rozwój współpracy. Pakiet przewiduje wsparcie NATO w 13 obszarach i według dyplomatów z kwatery głównej Sojuszu jego wdrażanie idzie zgodnie z planem. W sierpniu 2015 roku w Krcanisi koło Tbilisi zainaugurowano funkcjonowanie wspólnego ośrodka szkoleniowego.

Z Brukseli Rafał Lesiecki

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)