Steven Spielberg przygotował film o Auschwitz. Narratorką Meryl Streep
Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Steven Spielberg przygotował film upamiętniający ofiary Holokaustu. Narratorką jest w nim aktorka Meryl Streep. 15-minutowe nagranie dostępne jest na youtubie. Amerykański reżyser, zdobywca Oscara za film "Lista Schindlera", uczestniczył w Krakowie w konferencji "The Past is Present".
29.01.2015 | aktual.: 29.01.2015 09:01
Film, wyprodukowany przez Stevena Spielberga, został opublikowany przez USC Shoah Foundation. Wyświetlono go podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Historię nazistowskiego obozu przedstawia w nim głos Meryl Streep, przy akompaniamencie muzyki laureata Oscara, niemieckiego kompozytora Hansa Zimmera.
Spielberg: przetrwamy tak długo, jako długo dzieci będą słuchać waszych historii
Spielberg uczestniczył w poniedziałek w Krakowie w konferencji "The Past is Present". Reżyser wspominał, że jego dziadkowie uczyli angielskiego ocalonych z Holokaustu Węgrów, którzy mieli na rękach obozowe numery. - Jako dziecko nie rozumiałem, że te numery były znakami śmierci, niewyobrażalnego cierpienia, niewyobrażalnej straty - mówił Spielberg. Dodał, że w poszukiwaniu żydowskiej tożsamości ważne były dla niego trzy doświadczenia: zobaczenie tych numerów, antysemityzm wśród niektórych kolegów z klasy i sąsiadów oraz przyjazd do Krakowa i nakręcenie "Listy Schindlera".
- Przetrwamy tak długo, jako długo dzieci będą słuchać waszych historii, patrzeć, co mówią wasze oczy i nieść wasze przesłanie w przyszłość dla kolejnych pokoleń. To jest nasza misja jako Shoah Foundation - zwrócił się do ocalonych.
Dodał, że najskuteczniejszym sposobem walki z nietolerancją i uczczenia tych, którzy ocaleli i tych, którzy odeszli, jest "wzywać siebie nawzajem do robienia tego, co zrobili ocaleni: pamiętać i nigdy nie zapomnieć". - Chodzi o zachowanie takich miejsc jak Auschwitz, żeby ludzie na własne oczy mogli się przekonać, że ideologie nienawiści mogą stać się osią mordu - podkreślił Spielberg.
Spielberg jest honorowym przewodniczącym działającej w Stanach Zjednoczonych USC Shoah Foundation. Tuż po nakręceniu "Listy Schindlera" reżyser założył SHOAH Visual History Foundation, która zajęła się gromadzeniem wspomnień ocalonych z Holokaustu. Fundacja zbiera także materiały o zbrodniach nazistów dokonanych na innych mniejszościach: Romach, homoseksualistach, więźniach politycznych. W 2006 r. Fundacja związała się Uniwersytetem Południowej Californii.