Trwa ładowanie...
d114pqb

Steven Spielberg przygotował film o Auschwitz. Narratorką Meryl Streep

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Steven Spielberg przygotował film upamiętniający ofiary Holokaustu. Narratorką jest w nim aktorka Meryl Streep. 15-minutowe nagranie dostępne jest na youtubie. Amerykański reżyser, zdobywca Oscara za film "Lista Schindlera", uczestniczył w Krakowie w konferencji "The Past is Present".

Share
d114pqb

Film, wyprodukowany przez Stevena Spielberga, został opublikowany przez USC Shoah Foundation. Wyświetlono go podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Historię nazistowskiego obozu przedstawia w nim głos Meryl Streep, przy akompaniamencie muzyki laureata Oscara, niemieckiego kompozytora Hansa Zimmera.

Spielberg: przetrwamy tak długo, jako długo dzieci będą słuchać waszych historii

Spielberg uczestniczył w poniedziałek w Krakowie w konferencji "The Past is Present". Reżyser wspominał, że jego dziadkowie uczyli angielskiego ocalonych z Holokaustu Węgrów, którzy mieli na rękach obozowe numery. - Jako dziecko nie rozumiałem, że te numery były znakami śmierci, niewyobrażalnego cierpienia, niewyobrażalnej straty - mówił Spielberg. Dodał, że w poszukiwaniu żydowskiej tożsamości ważne były dla niego trzy doświadczenia: zobaczenie tych numerów, antysemityzm wśród niektórych kolegów z klasy i sąsiadów oraz przyjazd do Krakowa i nakręcenie "Listy Schindlera".

d114pqb

- Przetrwamy tak długo, jako długo dzieci będą słuchać waszych historii, patrzeć, co mówią wasze oczy i nieść wasze przesłanie w przyszłość dla kolejnych pokoleń. To jest nasza misja jako Shoah Foundation - zwrócił się do ocalonych.

Dodał, że najskuteczniejszym sposobem walki z nietolerancją i uczczenia tych, którzy ocaleli i tych, którzy odeszli, jest "wzywać siebie nawzajem do robienia tego, co zrobili ocaleni: pamiętać i nigdy nie zapomnieć". - Chodzi o zachowanie takich miejsc jak Auschwitz, żeby ludzie na własne oczy mogli się przekonać, że ideologie nienawiści mogą stać się osią mordu - podkreślił Spielberg.

Spielberg jest honorowym przewodniczącym działającej w Stanach Zjednoczonych USC Shoah Foundation. Tuż po nakręceniu "Listy Schindlera" reżyser założył SHOAH Visual History Foundation, która zajęła się gromadzeniem wspomnień ocalonych z Holokaustu. Fundacja zbiera także materiały o zbrodniach nazistów dokonanych na innych mniejszościach: Romach, homoseksualistach, więźniach politycznych. W 2006 r. Fundacja związała się Uniwersytetem Południowej Californii.

d114pqb

Podziel się opinią

Share
d114pqb
d114pqb
Więcej tematów