Trwa ładowanie...
ycipk-3v0rb6
ycipk-3v0rb6

„Stereofoniczne” słyszenie dzięki implantowi

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3v0rb6

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia drugiego implantu ślimaka ucha wewnętrznego przeprowadzono w Poznaniu. Operacja powiodła się, implant działa. Za miesiąc pacjent odzyska słuch w obu uszach.
_ Jest to pierwsza tego typu operacja w kraju, a jedna z kilkudziesięciu na świecie. Wszczepienie udało się, implant został wypróbowanych jeszcze na sali operacyjnej i działa_ - powiedział we wtorek prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii AM w Poznaniu. Jego zdaniem, operacja mogła odbyć się tylko dzięki temu, że pacjent sam wykupił dla siebie drugi implant, który kosztuje ok. 70 tys. zł.
Pierwszy implant wszczepiono pacjentowi w 1995 r. do prawego ucha. Pacjent odzyskał słuch, jednak stale odczuwał szumy w lewym uchu. Po uruchomieniu nowego implantu i zsynchronizowaniu go ze starym - pacjent będzie słyszał „stereofonicznie”, podobnie jak zdrowi ludzie. Dzięki temu będzie mógł lokalizować skąd pochodzi dźwięk. Łatwiej będzie mu też porozumieć się z innymi ludźmi. Powinny zniknąć też uciążliwe szumy w lewym uchu. (reb)

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3v0rb6

ycipk-3v0rb6
ycipk-3v0rb6
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów