ŚwiatSteinbach zbada przeszłość członków Związku Wypędzonych

Steinbach zbada przeszłość członków Związku Wypędzonych

Przewodnicząca Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach zamierza zbadać przeszłość swej organizacji pod kątem obecności wśród czołowych działaczy ziomkostw osób z nazistowską przeszłością. Zamiar przeprowadzenia takiej lustracji szefowa BdV zapowiedziała w oświadczeniu, przekazanym PAP w Berlinie.

Steinbach wyjaśniła, że zadaniem lustracji będzie ustalenie, ilu "obciążonych winą" narodowych socjalistów zajmowało czołowe stanowiska w BdV oraz jaki mieli oni wpływ na politykę związku. Jeszcze tydzień temu w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Steinbach twierdziła, że nie ma pieniędzy na przeprowadzenie takich badań.

Szefowa BdV napisała, że doniesienia mediów na ten temat sprowadzają się często do "ogólnikowych podejrzeń, półprawd i mglistych przypuszczeń". "Jako przewodnicząca BdV jestem żywotnie zainteresowana ujawnieniem wszystkich aspektów historii BdV" - czytamy w oświadczeniu. Steinbach dodała, że w polu zainteresowania historyków znajdą się także działania służb specjalnych NRD i innych krajów wschodnioeuropejskich, które infiltrowały Związek Wypędzonych i dezinformowały opinię publiczną.

"Der Spiegel" zarzucił Steinbach, że nie chce rozliczyć się z "brunatną" przeszłością BdV. Z ustaleń redakcji tygodnika wynika, że ponad jedna trzecia z 200 funkcjonariuszy związku, zajmujących kierownicze stanowiska do 1982 r., figuruje w kartotece członków hitlerowskiej partii NSDAP bądź też obciążona jest dokumentami pochodzącymi z innych źródeł. W tej grupie znajdują się trzej byli sekretarze generalni Związku Wypędzonych i kilku wiceprzewodniczących BdV - twierdzi "Der Spiegel".

W oświadczeniu Steinbach podkreśliła, że jej dwaj poprzednicy na stanowisku szefa BdV: Wenzel Jaksch (1964-1966) i Herbert Czaja (1970-1994) znajdowali się w opozycji przeciwko narodowemu socjalizmowi. Przyznała, że pierwszy prezes BdV Hans Krueger (1959- 1963) musiał ustąpić ze stanowiska w związku z zarzutami dotyczącymi jego przeszłości. Szefowa BdV podkreśliła, że archiwum BdV jest otwarte dla badaczy, podobnie jak akta BdV znajdujące się w archiwum federalnym w Koblencji.

Związek Wypędzonych powstał w 1957 r. z połączenia istniejącego od 1949 r. Związku Wypędzonych Niemców i Zrzeszenia Ziomkostw. Obecnie do BdV należy 21 ziomkostw, 16 organizacji landowych oraz pięć afiliowanych stowarzyszeń. Steinbach objęła kierownictwo BdV w 1998 r.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)