Steinbach ponownie szefową Związku Wypędzonych
Erika Steinbach, autorka kontrowersyjnego
projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom, będzie przez kolejne dwa
lata kierowała działalnością Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV).
18.03.2006 15:25
Deputowaną niemieckiej CDU poparło w sobotę podczas walnego zgromadzenia ziomkostw w Berlinie 63 spośród 77 delegatów. Osiem osób głosowało przeciwko, cztery wstrzymały się, a dwa głosy były nieważne. W poprzednich wyborach, dwa lata temu Steinbach otrzymała 74 z 79 głosów. 62-letnia działaczka CDU stoi na czele BdV od 1998 roku.
W głosowaniu na jej zastępców największe poparcie (71 głosów) zdobył szef ziomkostwa Prus Wschodnich Wilhelm von Gottberg. Mimo mniejszej ilości głosów jestem zadowolona z wyniku - powiedziała Steinbach po głosowaniu. Wyjaśniła, że nie wszyscy działacze ziomkostw zaakceptowali jej zdecydowane odcięcie się od roszczeń odszkodowawczych wobec Polski i Czech.
W przemówieniu programowym Steinbach wymieniła realizację projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom jako główny cel BdV. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie otwarcie 10 sierpnia w centrum Berlina wystawy "Wymuszone drogi: wypędzenia w Europie XX wieku".
Polacy powinni cieszyć się, ponieważ po raz pierwszy w Berlinie pokażemy też represje i wypędzenia Polaków - podkreśliła Steinbach. Program, wystawy przewiduje pokazanie represji wobec Polaków na terenach włączonych w 1939 roku do Trzeciej Rzeszy, jak również wysiedlenie Polaków po 1945 roku z ziem włączonych do ZSRR.
Steinbach przypomniała zapis w umowie koalicyjnego rządu CDU/CSU- SPD mówiący o powstaniu w Berlinie "widocznego znaku" upamiętniającego wypędzenie Niemców. Jej zdaniem, do realizacji tego projektu rząd powinien wciągnąć jako "równoprawnego" partnera zarówno BdV, jak i jej fundację "Centrum przeciwko Wypędzeniom". Dodała, że kanclerz Angela Merkel podziela ten punkt widzenia.
Szefowa BdV uznała za pozytywny sygnał zwiększenie w tym roku przez rząd o 1 milion euro środków na kulturalną działalność ziomkostw. Brak jest natomiast odpowiedzi na postulat ustanowienia 5 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypędzenia - skrytykowała Steinbach.
Najważniejszym corocznym spotkaniem niemieckich ziomkostw jest "Dzień Stron Ojczystych". W tym roku odbędzie się 2 września, a głównym mówcą będzie prezydent Niemiec Horst Koehler.
Jacek Lepiarz