ŚwiatSteinbach ponownie szefową Związku Wypędzonych

Steinbach ponownie szefową Związku Wypędzonych

Erika Steinbach, autorka kontrowersyjnego
projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom, będzie przez kolejne dwa
lata kierowała działalnością Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV).

Deputowaną niemieckiej CDU poparło w sobotę podczas walnego zgromadzenia ziomkostw w Berlinie 63 spośród 77 delegatów. Osiem osób głosowało przeciwko, cztery wstrzymały się, a dwa głosy były nieważne. W poprzednich wyborach, dwa lata temu Steinbach otrzymała 74 z 79 głosów. 62-letnia działaczka CDU stoi na czele BdV od 1998 roku.

W głosowaniu na jej zastępców największe poparcie (71 głosów) zdobył szef ziomkostwa Prus Wschodnich Wilhelm von Gottberg. Mimo mniejszej ilości głosów jestem zadowolona z wyniku - powiedziała Steinbach po głosowaniu. Wyjaśniła, że nie wszyscy działacze ziomkostw zaakceptowali jej zdecydowane odcięcie się od roszczeń odszkodowawczych wobec Polski i Czech.

W przemówieniu programowym Steinbach wymieniła realizację projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom jako główny cel BdV. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie otwarcie 10 sierpnia w centrum Berlina wystawy "Wymuszone drogi: wypędzenia w Europie XX wieku".

Polacy powinni cieszyć się, ponieważ po raz pierwszy w Berlinie pokażemy też represje i wypędzenia Polaków - podkreśliła Steinbach. Program, wystawy przewiduje pokazanie represji wobec Polaków na terenach włączonych w 1939 roku do Trzeciej Rzeszy, jak również wysiedlenie Polaków po 1945 roku z ziem włączonych do ZSRR.

Steinbach przypomniała zapis w umowie koalicyjnego rządu CDU/CSU- SPD mówiący o powstaniu w Berlinie "widocznego znaku" upamiętniającego wypędzenie Niemców. Jej zdaniem, do realizacji tego projektu rząd powinien wciągnąć jako "równoprawnego" partnera zarówno BdV, jak i jej fundację "Centrum przeciwko Wypędzeniom". Dodała, że kanclerz Angela Merkel podziela ten punkt widzenia.

Szefowa BdV uznała za pozytywny sygnał zwiększenie w tym roku przez rząd o 1 milion euro środków na kulturalną działalność ziomkostw. Brak jest natomiast odpowiedzi na postulat ustanowienia 5 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypędzenia - skrytykowała Steinbach.

Najważniejszym corocznym spotkaniem niemieckich ziomkostw jest "Dzień Stron Ojczystych". W tym roku odbędzie się 2 września, a głównym mówcą będzie prezydent Niemiec Horst Koehler.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)