Trwa ładowanie...
d3hggrw

Stefan Niesiołowski obchodził ważną rocznicę. 43 lata temu wyszedł z więzienia

24 września to symboliczna data dla Stefana Niesiołowskiego. Dokładnie tego dnia 1974 roku wyszedł z więzienia w Barczewie, gdzie odsiadywał wyrok za przynależność do tajnej organizacji antykomunistycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stefan Niesiołowski trafił do więzienia w wieku 26 lat.
Stefan Niesiołowski trafił do więzienia w wieku 26 lat. (facebook)
d3hggrw

Stefan Niesiołowsi opublikował na Facebooku poruszające zdjęcie wykonane w 1970 roku - niedługo po tym jak został aresztowany przez komunistyczne władze. Niesiołowski razem z Andrzejem Czumą zostali skazani na wyrok 7 lat więzienia za działalność w podziemnej organizacji "Ruch", której celem było obalenie ustroju socjalistycznego.

"Ruch sformułował program odzyskania niepodległości, obalenia komunizmu w Europie Środkowej, odbudowania demokracji i wolnej od komunistycznej ideologii gospodarki. Znacznie wyprzedził swoją epokę, gdyż ówczesne środowiska opozycyjne formułowały raczej postulaty budowy socjalizmu z ludzką twarzą, poprawiania, a nie obalenia systemu" - czytamy w opublikowanym razem z fotografią poście.

Niesiołowski przyznaje, że nigdy nie przypuszczał, że doczeka się spełnienia wszystkich postulatów podziemnej organizacji, a nawet czegoś więcej - zważywszy na obecność Polski w NATO i Unii Europejskiej.

d3hggrw

"Czasami rzeczywistość przekracza marzenia" - napisał.

Działacze opuścili więzienie po czterech latach, trzech miesiącach i czterech dniach - dokładnie 24 września 1974 roku. "Ten dzień jest jednym z takich dni, a dla mnie i najbliższych (dziś z mojej ówczesnej najbliższej rodziny żyje tylko brat Marek, także skazany i więziony w procesie Ruchu) jednym z najważniejszych w życiu" - wyznaje Niesiołowski

d3hggrw

Podziel się opinią

Share

d3hggrw

d3hggrw
Więcej tematów