Stasiak: choroba pilota to dramat polskiego wojska
Jeśli jeden pilot może sparaliżować przelot VIP-ów w Polsce, to co z F-16? Czy choroba pilota sparaliżuje F-16? Jeśli ma być tak, że kaszel pilota paraliżuje przewóz najważniejszych osób w państwie, to ja dziękuję za taką profesjonalizację. (…). Za tym sztandarem rządu Tuska nic nie ma - mówił w "Kontrwywiadzie" RMF FM Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
RMF FM: Cały czas wierzy pan, że choroba pilota to była próba odwrócenia uwagi od procesu profesjonalizacji polskiej armii?
Władysław Stasiak: Albo mamy zasadniczy kryzys w polskim wojsku.
Choroba pilota jest dowodem?
- Jeżeli choroba pilota paraliżuje możliwość przewiezienia państwa, to jest dramat.
Jak mamy dwóch pilotów od Tupolewów, to rzeczywiście jest coś nie tak.
- W takim razie to jest dramat – po prostu. To znaczy, że trzeba radykalne kroki zaradcze podejmować, bo mamy kryzys w polskim wojsku. Albo rzeczywiście, to był bardzo marny i głupi żart. Skrajnie głupi.
Panie ministrze, gdzie Rzym, gdzie Krym. Gdzie chory pilot, gdzie profesjonalizacja. Jak pan to wszystko połączył?
- Bardzo prosto. Profesjonalizacja powinna być po to, żeby mieć sprawniejsze i lepsze siły zbrojne. Pilot jest wojskowy. Jeżeli jest tak, że jeden pilot może sparaliżować przelot VIP-ów, to co z F-16? Czy choroba pilota też sparaliżuje F-16 latające w Polsce? Więc jeżeli ma być taka skuteczność wojska, że kaszel pilota paraliżuje przewóz najważniejszych osób w państwie, to dziękuję za taką skuteczność.
Zastanawiam się, po co rząd Tuska miałby odwracać uwagę od czegoś, co jest jego dumą przy pomocy choroby pilota?
- Dumą? Co jest dumą?
Dumą jest profesjonalizacja. To jeden ze sztandarów rządów Tuska.
- No nie, niech pan ze mnie i z tych co nas słuchają nie żartuje.
Nie zgadza się pan, że to jest sztandar rządów Tuska?
- Sztandar to może jest, tylko za tym sztandarem nic nie ma. Poza tym, że zostanie zaprzestany pobór, co pewnie jest atrakcyjnym hasłem, co jest dokonane w dziedzinie profesjonalizacji?
Skończył się pobór. To najważniejsze dla Polaków. Zwłaszcza tych, którzy mieli pójść do tego poboru.
- Myślę, że to powinno być powiązane z tym, żeby była skuteczniejsza armia. Żeby to wszystko było potraktowane poważniej.
Pan będzie mówił, że profesjonalizacja kuleje?
- Nie, nie mówię, że profesjonalizacja kuleje. Na razie nie widzę żadnych żadnego przedsięwzięcia zrealizowanego w tej materii.
Minister Klich mówi, że zamiast zapoznawać się z materiałami, które panu nadsyła, pan świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd, mówiąc, że profesjonalizacja jest taka, jaka jest.
- Po miesiącu od prośby dostałem egzemplarz programu profesjonalizacji, a po dwóch miesiącach – jak z bicza trzasnął – streszczenie tego programu.
Najważniejsze jest nie to, ile pan na niego czekał, ale to czy jest dobry.
- Tak, dobry program, gdzie jest napisane o tym, że trzeba sprofesjonalizować straż graniczną i BOR, które są już dawno sprofesjonalizowane. Można takie rzeczy robić, ale po co? Po co jeszcze raz profesjonalizować? A po drugie, dlaczego są sprzeczne liczby, jeżeli chodzi o budżet? Jest kłótnia o 30 milionów w budżecie Kancelarii Prezydenta RP, a w danych o profesjonalizacji liczby nie zgadzają o ponad 200 milionów. I jakoś nikogo nie niepokoi.