Trwa ładowanie...
d3w2hrs
olimpiada

Stary sportowiec i może


Z roku na rok coraz więcej zawodników udowadnia, że po sześćdziesiątce też można powalczyć o medale.

Share
d3w2hrs

67 lat liczy sobie najstarszy uczestnik olimpiady w Pekinie. Japończyk Hiroshi Hoketsu zawsze był człowiekiem sukcesu, kierował dużym koncernem. Jako emeryt stawia na sukces sportowy. Wystartuje w Pekinie jako dżokej. – Zawalczę o podium – deklaruje. I jeśli mu się uda, pobije swój wynik sprzed 44 lat. W roku 1964 na olimpiadzie w Tokio w skokach przez przeszkody był 40.

Najstarsza kobieta startująca w Pekinie to Kanadyjka Susan Nattrass. Ma 58 lat, a strzela, odkąd skończyła 13. Debiutowała w Montrealu w 1976 roku. W Pekinie powalczy o medal w trapie kobiet.

– Wiek to tylko liczba – mówi 41-letnia Dara Torres, Amerykanka, najstarsza pływaczka na olimpiadzie. Pierwsze złoto wygrała na igrzyskach w 1984 roku, a że dwa lata temu urodziła córeczkę, koledzy mówią o niej „Mamuśka”.

Z igrzysk na igrzyska rośnie średnia wieku wszystkich kadr. Dla przykładu: w latach 70. dla kadry USA wynosiła ona 24 lata, dziś – 27 lat. A i tak większość zawodników mogłaby być dziećmi, jeżeli nie wnukami najstarszego olimpijczyka w historii. Był nim Szwed Oscar Swahn, strzelec, który miał 72 lata i 280 dni, gdy w 1920 roku w Antwerpii zdobywał swój szósty medal. – joa

d3w2hrs

Podziel się opinią

Share
d3w2hrs
d3w2hrs
Więcej tematów