Artemis 1. Start rakiety SLS. Gdzie oglądać NA ŻYWO? Odliczanie już się rozpoczęło
Start rakiety Space Launch System, która ma wznieść w kosmos statek Orion, odbędzie się już 29 sierpnia. Według NASA dzisiejsze okno pogodowe dla misji Artemis 1 ma być otwarte przez dwie godziny. Gdzie śledzić start rakiety? O której SLS poleci w kosmos? Misja rozpoczyna się już za kilka godzin.
29.08.2022 | aktual.: 29.08.2022 14:30
Artemis 1 to pierwsza z trzech misji, których celem jest powrót człowieka na Księżyc. Lot odbędzie się bez załogi i będzie pierwszym w historii startem rakiety SLS. Jeżeli się powiedzie, kolejne loty programu odbędą się w 2024 i 2025 roku.
Rakieta SLS. Jaki jest cel jej startu?
Poniedziałkowy lot odbędzie się bez załogi. Ma być testem, odpowiadającym na pytania dotyczące powrotu człowieka na Księżyc, a także próbą dla systemów i komponentów. Podczas lotu badane będą:
- dalekosiężna łączność kosmiczna
- wytrzymałość powłoki termicznej
- system satelitarnej komunikacji SARSAT.
Próbom poddane zostaną wysłane z misją manekiny, które mają odpowiedzieć na pytania dotyczące oddziaływania silnych przeciążeń na organizm astronautów i pomóc w bezpiecznym starcie i powrocie człowieka w kolejnych misjach programu Artemis.
Start Rakiety SLS - godzina. Gdzie oglądać transmisję?
Odliczanie do startu rakiety Space Launch System ze statkiem kosmicznym Orion już się rozpoczęło. Jak podaje NASA, prognostycy wskazują, że w okolicach portu startowego nie odnotowano wyładowań atmosferycznych, co oznacza, że startu misji nie powinny przerwać złe warunki pogodowe.
Rakieta SLS wzniesie się w Kosmos z kompleksu 39B, który znajduje się w Kennedy Space Center na Florydzie. Okno startowe dla misji będzie otwarte w poniedziałek, 29 sierpnia pomiędzy 14:33 a 16:33 czasu polskiego (8:33 a 10:33 czasu wschodnioamerykańskiego). Pomiędzy tymi godzinami start rakiety możliwy jest w każdej chwili.
Transmisja startu misji Artemis jest dostępna na oficjalnej stronie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, a także na kanale NASA na YouTube. Przed rozpoczęciem lotu rejestrowane będą także ostatnie przygotowania inżynierów oraz specjalistów.