Trwa ładowanie...
wielkanoc
16-04-2006 09:00

Staroobrzędowcy świętują Niedzielę Palmową

Wyznawcy Wschodniego Kościoła
Staroobrzędowego obchodzą dzisiaj Palmową Niedzielę, którą
poprzedziło nocne czuwanie wiernych w molennie (kościele
staroobrzędowców).

Staroobrzędowcy świętują Niedzielę PalmowąŹródło: AFP
d1wk7hu
d1wk7hu

Staroobrzędowcy w sobotę od 22.00 zaczęli nocne czuwanie i modlitwę w molennie, które trwało do trzeciej rano. Już o ósmej w niedzielę poszli ponownie do molenny święcić palmy.

Na nabożeństwo zanosimy krzewy ze świeżymi listkami ozdobione baziami lub jemiołą, by poświęcić je. Nasza tradycja palmowa jest trochę inna od katolickiej - powiedział Mieczysław Kapłanow, wierny Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego.

Wielkanoc to najważniejsze święto u staroobrzędowców. Poprzedza je wielodniowy post, ściśle przestrzegany przez wiernych, głównie starszego pokolenia.

Święta wielkanocne staroobrzędowców trwają przez cały tydzień, od niedzieli aż do soboty. Innym wyróżnikiem jest to, że wyznawcy kościoła staroobrzędowego nie dzielą się jak polscy katolicy jajkiem podczas wielkanocnego śniadania, chociaż spożywają jajka i robią pisanki.

d1wk7hu

Społeczność staroobrzędowców stanowi odłam rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Prześladowani przez cara rozłamowcy szukali schronienia głównie na Litwie i w Polsce. Pod koniec XVIII wieku dotarli do naszego kraju i założyli kilkanaście wsi na Suwalszczyźnie.

Staroobrzędowcy to obecnie jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Szacuje się, że jest ich do dwóch tysięcy osób, z czego 600 osób żyje na Suwalszczyźnie. W Suwałkach, Wodziłkach, Gabowych Grądach i Wojnowie są ich rady naczelne. W Gabowych Grądach mieszka najwięcej, około dwustu staroobrzędowców.

d1wk7hu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wk7hu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj