Trwa ładowanie...
d4aouiz

Starcia w stolicy Tajwanu - ok. 100 rannych. Demonstranci nie chcą umowy z Chinami

Tajwańska policja starła się nad ranem z setkami demonstrantów okupujących siedzibę rządu w Tajpej w proteście przeciwko umowie o wolnym handlu z Chinami. Ponad 100 osób zostało rannych, a prawie 60 zatrzymano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starcia w Tajpej
Starcia w Tajpej (AFP, Fot: Mandy Cheng)
d4aouiz

Do rozpędzenia tłumu policja użyła armatek wodnych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w okolicę budynków rządowych, które zostały zajęte przez protestujących, wysłano około 1000 policjantów. Od prawie tygodnia manifestanci okupują również siedzibę tajwańskiego parlamentu.

Protestujący domagają się wstrzymania ratyfikacji umowy dotyczącej usług, a także wszelkich innych porozumień lub negocjacji prowadzonych z Chinami do czasu przyjęcia ustawy, która zbada dokładne te umowy.

d4aouiz

Chodzi głównie o umowę przewidującą wzajemne otwarcie tzw. trzeciego sektora gospodarki na obu rynkach: otwarcie 80 dziedzin usług w Chinach dla firm tajwańskich i 64 dziedzin usług na Tajwanie dla firm chińskich.

Władze są "za"

Rząd Tajwanu opowiada się za ratyfikacją umowy z Chinami, podpisanej w lipcu 2013 roku. Według rządu pobudzi ona wzrost gospodarczy i stworzy nowe miejsca pracy.

Manifestanci uważają, że umowa zwiększy i tak już znaczącą zależność Tajwanu od kontynentalnych Chin - pierwszego partnera handlowego. Umowa ta jest konsekwencją podpisanej w 2010 roku Umowy Ramowej o Współpracy Gospodarczej.

d4aouiz

Według Tajpej umowa z 2010 roku zapewni firmom tajwańskim duże ulgi celne i jest ona ukoronowaniem prowadzonej przez prezydenta Tajwanu Ma Jing-cu polityki zacieśniania więzi gospodarczych z Chinami. Prezydent stawia na zbliżenie z Chinami, licząc na złagodzenie napięć po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej, istniejących od 1949 roku.

Zdaniem obserwatorów umowa mogłaby w przyszłości umożliwić Tajwanowi podpisanie porozumień o wolnym handlu z innymi krajami; dotychczas blokował to Pekin, traktujący wyspę jako swą "zbuntowaną prowincję".

 (fot. WP.PL)
((fot. WP.PL))
d4aouiz

Podziel się opinią

Share
d4aouiz
d4aouiz
Więcej tematów