Trwa ładowanie...
d2cuj96
Starcia izraelskiej policji z Palestyńczykami na Wzgórzu Świątynnym

Starcia izraelskiej policji z Palestyńczykami na Wzgórzu Świątynnym

Na Wzgórzu Świątynnym we wschodniej Jerozolimie wybuchły w niedzielę rano starcia między izraelską policją a Palestyńczykami. Doszło do nich kilka godzin przed obchodami żydowskiego Nowego Roku - poinformowała policja i świadkowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2cuj96

- Starcia wybuchły ok. godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 czasu polskiego), gdy siły bezpieczeństwa przybyły na miejsce. Doszło do konfrontacji między policjantami a osobami, które zabarykadowały się w meczecie Al-Aksa i obrzucały ich kamieniami i petardami - powiedział rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Siły bezpieczeństwa wyważyły główne drzwi do świątyni i przejęły nad nią kontrolę. Nikt nie został zatrzymany ani ranny - dodał rzecznik.

d2cuj96

Powodem ostatniego wzrostu napięcia wokół Wzgórza Świątynnego była środowa decyzja izraelskiego ministra obrony Moszego Ja'alona, który uznał za nielegalny ruch al-Murabitunów, czyli samozwańczych muzułmańskich strażników Wzgórza Świątynnego.

Policja napisała w komunikacie, że młodzi palestyńscy demonstranci w nocy z soboty na niedzielę zabarykadowali się w meczecie Al-Aksa, by zakłócić wizyty Żydów przed początkiem obchodów Nowego Roku, Rosz Haszana. Obchody zaczynają się po zachodzie słońca w niedzielę. Żydzi będą świętować Nowy Rok do wtorku.

Według muzułmańskiego świadka, którego cytuje agencja AFP, izraelscy funkcjonariusze spowodowali szkody wewnątrz meczetu. "Częściowo spalone zostały dywaniki modlitewne" - powiedział świadek.

Zdaniem korespondenta AFP starcia przeniosły się na zewnątrz, a siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego i granatów hukowych.

Dla muzułmanów Wzgórze Świątynne jest trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Wzgórze Świątynne jest czczone również przez wyznawców judaizmu.

d2cuj96

Podziel się opinią

Share
d2cuj96
d2cuj96
Więcej tematów