Trwa ładowanie...
d2spizt
usługi
14-04-2005 00:05

"Stara Europa" nas dyskryminuje?

Komisja Europejska zbada przypadki
ewentualnego dyskryminowania przedsiębiorców z nowych krajów Unii
Europejskiej pragnących wykonywać zlecenia w starych krajach -
wynika z odpowiedzi KE na wniosek posła Jacka Protasiewicza (PO).
W środę późnym wieczorem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
odbyła się debata na ten temat.

d2spizt
d2spizt

Na podstawie raportu UKIE Protasiewicz ocenia, że prawo krajowe Holandii, Austrii i Włoch zawiera przepisy dopuszczające nierówne traktowanie firm i ich pracowników w zależności od tego, czy pochodzą ze starej czy nowej Unii. Jego zdaniem, przejawia się to w wymaganiu uzyskania jeszcze przed rozpoczęciem działalności pozwoleń na pracę dla pracowników delegowanych. Procedura ta trwa nawet kilka tygodni.

Holendrzy często odmawiają wydania zgody na pracę, jeśli pracownicy z Polski, Czech czy Słowacji nie mają podpisanej przynajmniej rocznej umowy o pracę ze swoim pracodawcą (usługodawcą) z Polski.

Protasiewicz zwrócił się formalnie do KE z pytaniem, co zamierza ona zrobić w tej sprawie.

W odpowiedzi Komisja zapowiedziała, że zbada przypadki ewentualnych nadużyć w krajach członkowskich. KE wysłała 16 marca formalny list do Holandii z żądaniem wyjaśnień. List KE do Holandii to pierwszy etap procedury, która może zakończyć się nawet skierowaniem do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko temu krajowi. Haga nie wynegocjowała bowiem w Traktacie Akcesyjnym żadnych odstępstw od swobody dostarczania usług, jak to uczyniły np. Niemcy w sektorze budownictwa.

Komisja zastrzega jednak, że dotychczas nie ma innych konkretnych dowodów na łamanie unijnych zasad swobody świadczenia usług przez pozostałe kraje UE. Zapowiada jednak, że zbada sytuację także w innych krajach.

Inga Czerny

d2spizt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spizt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj