ŚwiatStanowiska uczestników rozmów o Korei Północnej
Stanowiska uczestników rozmów o Korei Północnej
Trzydniowe rozmowy na temat północnokoreańskiego kryzysu atomowego z udziałem sześciu państw - obu Korei, USA, Chin, Japonii i Rosji - rozpoczynają się w środę w Pekinie.
Poniżej krótko prezentujemy - za agencją Kyodo - stanowiska uczestników rozmów.
Korea Północna domaga się:
- układu o nieagresji z USA;
- normalizacji amerykańsko-północnokoreańskich stosunków dyplomatycznych;
- kontynuacji międzynarodowego projektu budowy dwu nowoczesnych reaktorów jądrowych w Korei Płn. przez międzynarodowe konsorcjum KEDO oraz wznowienia wstrzymanych przez KEDO w grudniu zeszłego roku dostaw paliw płynnych do Korei.
USA, Japonia, Korea Płd.:
- trzy kraje wspólnie domagają się całkowitego wstrzymania programu atomowego Korei Północnej i jasnych gwarancji Phenianu w tej sprawie.
USA:
- wykluczają jakiekolwiek gwarancje bezpieczeństwa dla Korei Płn. oraz udzielenie pomocy temu krajowi, dopóki Phenian nie zrezygnuje całkowicie z ambicji atomowych.
Japonia:
- liczy, że na pekińskich rozmowach uda się jej poruszyć sprawę przetrzymywanych w Korei Płn. rodzin Japończyków, porwanych przez wywiad północnokoreański.
Korea Płd.:
- zabiega o rozwiązanie kryzysu metodą stopniowych kroków, a także przedstawienia Phenianowi konkretnej oferty pomocy gospodarczej.
- domagają się całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego;
- pisemnych gwarancji bezpieczeństwa, jakie Korei Płn. mieliby złożyć uczestnicy rokowań w Pekinie.
Chiny:
- przeciwstawiają się wszelkim sankcjom, jakimi społeczność międzynarodowa mogłaby obłożyć Koreą Północną. Pekin wypowiada się także przeciwko jakiejkolwiek presji na KRLD, w tym także - grożeniu interwencją wojskową.