Trwa ładowanie...
dlae940
dlae940

Stanisław Smoleń zastąpił Edwarda Pietrzyka na placówce w Iraku

Stanisław Smoleń zastąpił Edwarda Pietrzyka na stanowisku ambasadora w Iraku. Gen. Pietrzyk sam zrezygnował z pełnienia funkcji ambasadora w Bagdadzie ze względu na stan swojego zdrowia, który nie zezwalał mu na dalsze pełnienie obowiązków. Prezydent Lech Kaczyński formalnie zdecydował o odwołaniu go z dniem 31 sierpnia.
Share
dlae940

Niestety, rany, które odniósł w zamachu na jego życie, nie zagoiły się, stąd bardzo silna rekomendacja lekarzy, by powrócił do kraju, gdzie będzie miał zapewnioną lepszą opiekę zdrowotną - tłumaczył latem rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

3 października ubiegłego roku w Bagdadzie zaatakowany został konwój, w którym jechał Pietrzyk. Ambasador został ciężko ranny, a w wyniku odniesionych obrażeń zmarł funkcjonariusz BOR. Kilku innych zostało rannych.

Tuż po zamachu ambasador trafił do amerykańskiej bazy wojskowej w niemieckim Ramstein, skąd został przewieziony do Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń w Gryficach. Był w bardzo ciężkim stanie. Miał oparzenia dróg oddechowych i 25 proc. powierzchni ciała.

W listopadzie 2007 roku gen. Pietrzyk opuścił szpital w Gryficach, gdzie przez pięć tygodni był leczony. Po leczeniu w Polsce zdecydował się wrócić do Bagdadu.

Smoleń był w przeszłości m.in. doradcą dowódcy dywizji gen. Piotra Czerwińskiego na piątej zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Katarzyna Lechowicz

dlae940

Podziel się opinią

Share
dlae940
dlae940
Więcej tematów